• Nombre de visites :
  • 187
  • 17/7/2016
  • Date :

Türkiye'de Darbe Girişimi; Fetullah Gülen ve Amerikan İslamı
türkiyede darbe girişimi; fetullah gülen


Türkiye'deki son olaylar bu ülkenin iki büyük zorlukla radikal İslam ve ılımlı İslam( Gülen akımı) ile karşılaştığını göstermektedir.
Türkiye'de geçen gece meydana gelen olaylar bu ülkenin medya çizgisini tamamen değiştirdi. Türkiye'de çok sayıdaki terörist saldırı ve huzursuzluk ülkedeki darbe girişimiyle basın manşetlerine düştü ve başlıklar bir anda değişti. Başlıklar gölge devlet komplosu veya paralel devlet ki başını Fetullah Gülen çekmektedir, aldı.
Geçen gece ordu kuvvetleri techizatlarıyla birlikte Ankara ve Istanbul şehirlerinde caddelere çıktı. Asker kışladan çıkarak şehir sokaklarına indi. Onlar iktidar partisinin devrilmesi çağrısında bulunduklarını açıkladı. Darbe girişiminde bulunanlar parlemento, devlet binaları hatta havaalanlarını kontrolleri altına aldıklarını açıkladı. Onların hedefi Türk halkı arasında korku yaratmaya çalışmaktır.
Türkiye'deki çelişkili haber medyası bu darbe girişiminin önceden organize edildiği şeklindedir.
Türk El Cezire kanalının raporuna göre, dün geceki darbe girişimiyle bağlantılı olarak 1374 kişi tutuklanmıştır. Tutuklananlardan 5'i General diğer 29 kişi Albay'dır.
Aynı halde Türkiye Milliyet gazetesinin açıkladığına göre, bu darbe girişiminde 90 kişi hayatını kaybetti 150'den fazla kişide yaralandı.
Erdoğan askeri darbe girişiminin ardından halktan darbenin nihai durumunun belirlenmesine kadar evlerine dönmemeleri için çağrıda bulundu.
Türk hükümeti bu darbe girişiminin Fetullah Gülen hareketi tarafından organize edildiğini iddia etmektedir. Fetullah Gülen paralel yapı olarak yargı sistemi ve polis üzerinde derin bir etkisi vardır. Türk yetkililerinin söylediğine göre hatta paralel yapıdan Adalet ve Kalkınma partisinin bazı üyeleride etkilenmektedir.
Fetullah Gülen 'Ilımlı' İslamı benimseyen bir kişidir. Hal böyleyken ılımlı İslam batı düşüncesi ve bakış açısından ilham almaktadır. ABD hükümetinin bir çeşit ortağıdır.
O, ABD'nin Pensilvanya kentinde yaşamaktadır. 'Ilımlı İslam ' başlığı altında Batı ve Amerika değerlerine dayalı İslam'ın gelişmiş versiyonunu teşvik etmek istemektedir. Gülen düşüncelerini Türkiye'nin dini şahsiyetlerinden birisi olan Said Nursi'den aldığını iddia etmektedir. Uzmanların görüşüne göre Gülen'in iddiası sadece bu dini şahsiyetin ismini suiatimal ettiği yönündedir.
Said Nursi (1878-1960) Bediüzzaman Said Nursi lakabı ile tanınmıştır. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Türkiye'nin etkili kişiliklerinden idi. Kitapları, mektupları ve günlükleri ile döneminde tutuklanmış sürgüne gönderilmiştir. Atatürk hükmeti tarafından oluşturulan din karşıtlığı dalgası karşısında kendince direnmiştir. Onun eserleri şimdi 13 ciltlik Nur Risalesi olarak tanınmaktadır.
Türkiye içerisinde Gülen okullarının sayısı 300 dünya genelinde 1000'den fazladır. Bu okullar düzenli olarak Fetullah Gülen ile ilişkidedir. Gülen'in dünyadaki tüm okullarında İngilizce eğitim verilmektedir. Bu okul mezunlarının özelliklerinden birisi İngilizceye tamamen hakim olmaları ve çok iyi konuşmalarıdır.
Türkiye'deki darbe girşiminin ardından Fetullah Gülen silahlı kuvvetler ile olan ilişkisini tekzib etti. Ama gerçekten Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardında Fetullah Gülen varsa bu şahsiyetin devlet kurumları üzerinde etkisi geçmişe göre daha fazladır. Onun bu ülke ordusu üzerindeki etkisi basit bir konu değildir. Ayrıca Türkiye Adalet ve Kalkınma partisi üyelerinin bazılarının onun karşısında kararlı tutumları bu ülkenin geleceği için tehlikelidir. Gülen'in sözde ılımlı İslamı teşvik etmesi Amerikan İslam'ının tipik örneklerindendir. Amerika ve Batının Fetullah Gülen'e desteği şüphesiz İslam karşıtı hedeflerinin gerçekleşmesi doğrultusundadır.
Gülen'in İslamı; İstikbar Karşısında Tehlikesiz Kibrit
Eğer Fetullah Gülen gibi insanlar bir ulusun kontrolünü ele alırsa ne olacak? Batı'nın komutları ile sadık Müslümanlar batılılara göre iyi Müslümanlar olarak isimlendirilecektir. Diğer bir deyişle dünya istikbarı karşısında habersiz bir kibrit ve İslami olmayan değerlere dayalı İslami bir hükümetin oluşması! Yani Batı'nın yıllardır istediği şey olacaktır.
Türkiye'deki son olaylar bu ülkenin geleceğinde etkili olacaktır. Bu ülkede teröristlerin hareket özgürlüğü bir taraftan bu ülkenin muhtelif şehirlerinde terörist operasyonların vukuusu diğer taraftan endişe vericidir.
Türkiye şu anda zor günler geçirmektedir. Diğer bir deyişle iki temel konu ile karşı karşıyadır. Aşırı İslam ve Fetullah Gülen'in tebliğ ettiği İslam. Bu ülkeyi zor duruma soktu ve bu ülkenin geleceğinde etkili olacaktır.
Iqna-Behice Altun
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)