• Nombre de visites :
  • 173
  • 17/7/2016
  • Date :

Türkiye'deki Darbe Girişimine Uluslararası Tepkiler
türkiye’deki darbe girişimi


Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de açıklamasında Türkiye'yi  itidalli  olmaya çağırdı.
Liderler, yaşananlardan dolayı kaygılı. Türkiye'de askerlerin yönetime el koyma girişimi uluslararası toplum tarafından da yakından izleniyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'deki yaşananları yakından takip ettiği bildirildi. Ulusal Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, Başkan'ın güvenlik ekibi kendisini gelişmeler hakkında bilgilendiriyor' denildi. Obama'nın Türkiye'deki darbe girişimi konusunda kaygılı olduğu dile getirildi.
 
Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de açıklamasında Türkiye'yi
itidalli  olmaya çağırdı. Mogherini, Türkiye ٙde demokratik kurumlara saygı gösterilmesini istedi. Yetkili, gelişmeler konusunda Ankara ve Brüksel ٙdeki AB delegasyonları ile yakından irtibat içinde olduğunu açıkladı.
 
İran: Öncelik istikrar, güvenlik ve demokraside
 
Türkiye'deki gelişmelere komşu ülke İran'dan da bir tepki geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İstikrar, demokrasi ve güvenlik Türkiye'deki insanlar için önceliklidir. Birlik ve temkin ise vazgeçilmez niteliktedir  ifadelerini kullandı.
 
İngiltere'nin yeni dışişleri bakanı Boris Johnson da yaptığı açıklamada Türkiye'deki gelişmelerden ötürü 'çok kaygılı' olduğunu belirtti. İngiltere Büyükelçiliği'nin gelişmeleri yakından takip etttiğini belirten Johnson, İngiltere vatandaşlarının dışişleri bakanlığının internet sayfasından bilgi alabileceğini söyledi.
 
Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ise Twitter hesabında Ne askeri darbe, ne sivil diktatörlük. Türkiye ٙnin herkes için demokrasiye ihtiyacı var. Şimdi! ٝ değerlendirmesinde bulundu.
 
Filistin'de Hamas destekçileri, Türkiye'de gerçekleştirilen darbe girişimini protesto etmek için Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus şehrinde toplandı. Reuters'ın haberine göstericiler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıdı.
 
Yunanistan'da Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Atina yönetiminin demokratik olarak seçilmiş hükümete  destek verdiğini söyledi. Gerovasili, Başbakan Aleksis Çipras'ın bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a telefon açacağını sözlerine ekledi. Öte yandan, Çipras, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hükümetin ve Yunan halkının Türkiye ٙde sürmekte olan durumu takip ettiğini; demokrasi ve anayasal düzenden yana olduklarını  belirtti.
 
 
Ehlader Haber

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)