• Nombre de visites :
  • 200
  • 10/7/2016
  • Date :

Gazzeli Çocuklara Gezici Kütüphane Hizmeti
gazzeli çocuklara gezici kütüphane


Gazze'de çocukları okumaya teşvik için yaz aylarında gezici kütüphane hizmeti veriliyor.
 
Batı Şeria'dan Gazze'ye 16 Mayıs'ta giren Almanya-Fransa Kültür Merkezine ait gezici kütüphane aracı, çocuklara, rengarenk sandalye ve masalarda kitaplarla buluşma imkanı vererek okuma sevgisi aşılamayı hedefliyor.
 
Ağustos ayında Gazze Şeridi'ni terk edecek gezici kütüphanenin ilk adresi, Temmuz 2014'teki İsrail saldırılarının en büyük hedeflerinden biri olan Han Yunus kentine bağlı Huzaa beldesi. Kütüphanenin olmadığı bu beldede, birçok kitabı bir arada görmenin heyecanını yaşayan çocuklar, dikkat çekici çizim ve hikayeleri ile kitapların büyülü dünyasına girme, gezici kütüphane ekibinin düzenlediği çeşitli aktivitelerle de eğlenceli vakit geçirme fırsatı buldu.
 
AA muhabirine kütüphanenin çalışmaları hakkında bilgi veren koordinatör Mahmud el-Askalani, "Gezici kütüphane her yıl 3 ay Gazze'de hizmet veriyor. Daha sonra Batı Şeria'ya geçerek oradaki çocuklarla buluşuyor." dedi.
 
Gazzeli çocukları okumaya teşvik etmek istediklerini ifade eden Askalani, kütüphanenin, geliştirici aktiviteler uyguladığını, çocuklara kitapları kendileri seçme, sesli okuma yapma ve okudukları hakkında konuşma imkanı sunduklarını ifade etti.
 
Özellikle şehir merkezlerindeki kütüphanelere ulaşım imkanı zor olan sınır bölgelerine gittiklerini belirten Askalani, "Bu bölgelerde kütüphane bulunmaması nedeniyle çocuklar, dillerini ve düşünme yetilerini güçlendiremiyor." diye konuştu.
 
Gezici kütüphane tecrübesini anlatan 11 yaşındaki Hala Ebu Ruk, "Yaz tatilinde vaktimi, ev işlerinde anneme yardımcı olarak geçiriyordum. Bu kütüphaneyle boş vakitlerimi faydalı ve eğlenceli geçirme imkanı buldum." dedi.
TRT TURK
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)