• Nombre de visites :
  • 208
  • 5/7/2016
  • Date :


 İsrail'in  İran'la Baş Edebilmesinin Yolu Esad'ın Devrilmesidir

israilin  iranla baş edebilmesi


 

Jullian Assange 'n kurduğu WikiLeaks internet istesi ABD eski dışişleri bakanı ve başkanlık adayı Hillary Clinton'ın gizli yazışmalarını yayımladı.


Jullian Assange'ın kurduğu WikiLeaks internet istesi ABD eski dışişleri bakanı ve başkanlık adayı Hillary Clinton'ın gizli yazışmalarını yayımladı. Yazışmalarda Clinton'ın "Esad'ın düşürülmesi ve mezhep savaşı İsrail'in güvenlik açısından çıkarınadır" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Wikileaks'in yayımladığı belgelerde Clinton'ın; İran'ın Suriye rejimi, Lübnan'daki Hizbullah ve Filistin İslami Cihad hareketi ile ilişkileri sebebiyle İsrail için tehlike arzettiğini belirttiği açıklandı.
Wikileaks internet sitesi 16 Mart 2016 tarihinde Hillary Clinton'a ait 30,322 e-mail'in ve yazışmanın bulunduğu bir arşiv yayımlamıştı.
İran'ın nükleer programı ve Suriye meselesi ile ilgili Clinton'ın şu ifadelerine yer verildi:
İsrail'in İran'ın büyüyen nükleer kapasitesi ile başedebilmesini sağlamanın en iyi yolu, Suriye halkına Beşar Esad rejimin devirmesi için yardımcı olmaktır.

İran'ın nükleer programını sınırlandırmaya yönelik müzakereler ne İsrail'in güvenlik problemini çözecek, ne de İran'ın uranyum zenginleştirme ve nükleer silah programını durdurabilecektir.

En iyi ihtimalle, Nisan ayında küresel güçler ve İran arasında İstanbul'da başlayan ve Mayıs'ta Bağdat'ta devam edecek müzakereler, büyük bir ortadoğu savaşana sebep olacak İsrail'in İran'a olası saldırı kararını erteleyecektir.

İran nükleer programı ve Suriye iç savaşı arasında bağlantı yok gibi gözükse de aslında bağlantılı. İsrailli liderler için nükleer silahlara sahip bir İran'ın tehdit olarak görülmesi, her iki ülkenin imhasına yol açacak bir nükleer saldırı başlatacak deli bir İranlı lider çıkması ihtimali değil. İsrailli askeri liderlerin asıl çekincesi bölgedeki nükleer tekelini kaybetmiş olmak.
İslamî Analiz

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)