• Nombre de visites :
  • 204
  • 5/7/2016
  • Date :

Suudi Arabistan Bombalarla Sarsıldı
suudi arabistan bombalarla sarsıldı


Medine ve Katif kentlerinde bombalı saldırılar düzenlendi. Saldırılarda 7 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.
Suudi Arabistan'ın kutsal kenti Medine'de, Mescid-i Nebevi yakınındaki bir güvenlik noktası ile Katif kentinde bombalı saldırılar düzenlendiği bildirildi.
Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Medine ve Katif kentlerinde düzenlenen intihar saldırılarında 7 kişinin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını duyurdu.
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, akşam saatlerinde Medine kentindeki Mescid-i Nebevi otoparkında, güvenlik görevlilerinin hareketlerinden şüphelendikleri bir kişiyi durdurmak istedikleri esnada canlı bombanın kendisini patlatarak 4 güvenlik görevlisinin ölümüne, 5'inin yaralanmasına neden olduğu belirtildi.
Akşam saatlerinde ülkenin doğusunda bulunan Katif kentindeki Miyas pazarı yakınlarında bir intihar saldırısının daha düzenlendiği, kimliği henüz belirlenemeyen 3 kişinin öldüğü ifade edildi.
İçişleri Bakanlığı, gece saatlerinde Cidde kentinde bulunan ABD Başkonsolosluğu yakınlarındaki intihar saldırısının Pakistanlı bir kişi tarafından gerçekleştirildiğini de açıkladı.
Mescid-i Nebevi'de şiddetli sarsıntı
Patlama sonrası olay yerinden dumanlar yükseldiği görülürken, olay yerine çok sayıda ambulans ve polis sevk edildi.
Olay ile ilgili resmi makamlardan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Görgü tanıklarının ifadesine göre, patlama nedeniyle Mescid-i Nebevi'de şiddetli sarsıntının meydana geldiği, olay sonrasında bölgeden dumanların yükseldiği ifade edildi.
Yaralananlar arasında Türk vatandaşları bulunmuyor
Suudi Arabistan'ın Medine kentindeki patlamada ölen ya da yaralananlar arasında Türk vatandaşlarının olmadığı belirtildi.
Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mescid-i Nebevi yakınlarında meydana gelen patlamada ölen ve yaralananlar arasında, umre yapmak üzere Medine'de bulunan Türk vatandaşları bulunmuyor.
Türkiye saldırıları kınadı
Türkiye, Suudi Arabistan'da Cidde, Katif ve Medine'de Mescid-i Nebevi yakınlarında düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınadı.
İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ٙın farklı bölgelerinde düzenlenen terör eylemlerini kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada, "Katif bölgesi ve Mescid-i Nebevi yakınlarında düzenlenen terör eylemlerini kınıyoruz ٝ dedi.
TRT TÜRK
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)