• Nombre de visites :
  • 3533
  • 27/6/2016
  • Date :

Türkiye'de Kadir Gecesi Coşkusu
türkiyede kadir gecesi coşkusu


Türkiye genelinde Kadir Gecesi'nı idrak etmek isteyen vatandaşlar camilere akın etti.
ANKARA
Başkentliler, Kadir Gecesi dolayısıyla camilere akın etti. Cami içerisine sığmayan vatandaşlar, teravih namazını avluda kıldı.
Başkent'te vatandaşlar, İslam dininde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ٙnde camilere akın etti. Genç yaşlı, kadın erkek demeden camileri tıka basa dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kılarak, Kadir Gecesi'ne ulaşmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Özellikle 3 Temmuz'da açılışı yapılan Millet Camii'ni tercih eden vatandaşlar, böyle bir cami yaptırdığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. Ankara'nın çeşitli ilçelerinden Millet Camii'ne gelen insanlar, cami içerisinde yer kalmayınca cami avlusuna hasır sererek üzerinde namaz kıldı. Caminin önünde ise otomobiller uzun kuyruklar oluşturdu. Otomobillerini park edecek yer bulamayan vatandaşlar, orta refüjü park yeri olarak kullandı.
Kadir Gecesi'ne ulaşmanın sevincini yaşadıklarını ifade eden vatandaşlar, Elhamdülillah Allah bizleri Kadir Gecesi'ne ulaştırdı fakat üzüntülü giriyoruz. Çünkü Ümmeti Muhammed kan ağlıyor, içimiz yaralı, çok üzülüyoruz. Allah ümmete huzur versin. Bu kaos ortamından kurtarmasına vesile kılsın. Bu gece bol bol dua edelim. Ümmeti Muhammed kan ağlarken bizim bayram yapmamız çok zor  dediler.

türkiyede kadir gecesi coşkusu


İZMİR
İzmir'in Konak ilçesinde İl Müftülüğü'nün Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlediği Seccadeni al gel  adlı program, binleri aynı safta namazda buluşturdu.
İzmir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Seccadeni al gel  adlı etkinlik ile binlerce insan, İzmir'in simgesi haline gelen Saat Kulesi etrafında bir araya gelerek namaz kılıp dua etti. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte birliktelik mesajları verildi. Mübarek Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlenen etkinlik sahura kadar devam edecek. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin okunacağı programa bini aşkın vatandaş katıldı.
ELAZIĞ
Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da Kadir Gecesi'nde camiler doldu.
Kadir Gecesi'nde vatandaşlar camilere akın etti. İzzet Paşa Camii'nde İl Müftüsü Peyami Güngör vaaz verirken, dualar edildi. Dua sonrası camiye gelenlere lokum dağıtıldı. Öte yandan Kadir Gecesi nedeniyle Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Siirt'te şehit edilen polis memuru Bünyamin Torğut için Yeşil Camii'nde, Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü kadrosunda görevliyken kazada şehit olan polis memuru Eyüp Emre Kan için ise Hacı Fetih Camii'nde mevlit okutuldu.
DİYARBAKIR
Diyarbakır'da vatandaşlar Kadir Gecesi'nde tarihi Ulu Camii ٙne akın etti.
Bin aydan daha hayırlı  olan Kadir Gecesi ٙnde Diyarbakırlılar camilere akın etti. Camilerde yer bulamayanlar, avluya seccadeler sererek saf tuttu. Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii başta olmak üzere kentin birçok camisinde vatandaşlar ellerini semaya kaldırarak dua etti.
TEKİRDAĞ
Tekirdağ'da 469 yıllık tarihi Rüstem Paşa Camii, bin aydan hayırlı Kadir Gecesi'nde Tekirdağ ve şehir dışından gelen Müslümanlar'la doldu taştı.
Tekirdağlılar, Kadir Gecesi nedeniyle tarihi Rüstem Paşa Camii'ne akın etti. Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı Rüstem Paşa için Mimar Sinan 'a yaptırılan tarihi Rüstem Paşa Camii'nin içine sığmayan cemaat için cami avlusuna hasırlar serildi. Vatandaşlar, namaz kılıp dua ederek af dilediler.
AFYONKARAHİSAR
Tüm yurtta olduğu gibi Afyonkarahisar'da mübarek Kadir Gecesi  huşu içerisinde geçti.
Kentte vatandaşlar Kadir Gecesi münasebetiyle camilere akın ederken, camilerde gençlerin çoğunlukta olması dikkatlerden kaçmadı. Kentin en büyük camilerinden birisi olan tarihi Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camiine akın eden vatandaşlar teravih namazının ardından, Afyonkarahisar İl Müftü Yardımcısı Galip Kalyoncu ٙnun hutbesi ve duası ile ibadet ettiler.

Iğdır Sahibuzzaman Camiinde Muhtemel Kadir Geceleri İhya Edildi
Muhtemel Kadir Geceleri olan Ramazan ayının 19, 21 ve 23. geceleri, Iğdır Sahibuzzaman Camii'nde de ihya edildi. Müslümanlar bu mukaddes geceleri dua, istiğfar,ibadet, münacatla geçirdiler.

Iğdır'ın birçok camiisinde olduğu gibi Sahibuzzaman Camii'nde de Kadir Geceleri ihya edildi. Bilindiği gibi Kadir Gecesi, mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu gecedir. Bu sebeple Kadir Gece'si İslam Alemi indinde çok önemli bir yere sahiptir.
 
Nitekim Kur'an'da Kadir Suresinde yüce Allah bu gecenin önemini şu ayetlerle açıklamıştır:
''Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
 Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
 Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.''
 
 (Kadir Suresi 1,2,3)
 
Bin aydan hayırlı olan bu gece, insanlar için tartışılmaz bir nimettir. Bu bağlamda Müslümanlar bu geceyi bir fırsat, bir lütuf olarak benimser ve bu geceyi olabildiğince dolu dolu yaşamaya gayret gösterirler. Günahların bağışlanması, hacetlerin yerine getirilmesi, sorunların giderilmesi gibi dileklerini bu gece Allah'tan niyaz ederler.
Sahibuzzaman Camii'ni dolduran kalabalık da bu geceyi yukarıda saydığımız doğrultuda geçirmek için; geceyi camide ihya ederek ibadetle geçirdiler.
İftar vaktinden sonra, Akşam namazı eda edilerek başlayan program günün anlam ve önemini vurgulayan hutbeler okunarak devam etti.
Daha sonra Ramazan Ayının vazgeçilmezi olan Kur'an Hatminin o günkü Cüz'ü toplu bir şekilde okundu.
Muhtemel Kadir gecelerinin, Emir-el Muminin İmam Ali(as)'ın yaralanma ve şehadet günlerine denk gelmesi de bu günlere ayrı bir anlam kattı. Bu bağlamda hutbeler de İmam Ali(as)'ın şahsiyeti, takvası, ahlakı, yiğitliği gibi konuları barındıran yaşamından kıssalar anlatıldı. Müslümanlar Ali(as)'ın şehadeti dolasıyla yas tuttular, okunan ağıtlarla göz yaşı döküp Ehlibeyt'e bağlılıklarını bir nevi tazelemiş oldular.
Genel anlamda Kadir Gecesi manası gereğince dua, istiğfar, ibadet ve münacaat ile geçti. Muhtemel gecelerde Cevşen-ül Kebir, Tevessül ve Mucir Duası gibi meşhur ve derin mana yüklü dualar okundu.
 
İslam Alemi'nin başındaki sorunlar da dualara konu oldu, Müslümanlar bu gecenin hürmetine İslam Coğfrafyalarına kurtuluş ve huzur dilediler.
Ayrıca Kadir Gece'sinin Dua kitaplarında yazan müşterek amelleri de eda edildi.
Gecenin ilerleyen saatlerinde programlar sona erdiğinde, sahur sofraları kuruldu topluca sahur edilerek; toplumumuzun güzel bir geleneği olan İhsan Geleneği bir kez daha yerine getirildi.
Emeği geçen herkesten Allah razı olsun...
IHA, Iğdırİslam.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)