• Nombre de visites :
  • 217
  • 26/6/2016
  • Date :

Miyanmar'da Cami Yıkımına Uluslararası Af Örgütünün Tepkisi
miyanmarda cami yıkımı


 Miyanmar'ın orta kesimlerinde onlarca aşırı Budist'in bir camiye saldırması ve yıkımının ardından Uluslararası Af örgütü bu ülke yetkililerinden şeffaf ve tarafsız soruşturma talebinde bulundu.
 Miyanmar'ın orta bölümünde Bagu bölgesi köy sakinlerine ve camilerden birisine onlarca Budistin saldırısı, Müslümanları öldürme tehdidi ve caminin bazı bölümlerinin yıkılmasına Uluslararası Af Örgütü tepki vermek zorunda kaldı.
Uluslararası Af Örgütün de Doğu Asya Program Direktörü, bu konu hakkında 'Miyanmar hükümeti derhal bu olayın faillerinin bulunması için soruşturma başlatmalıdır. Böylece Müslüman azınlığın haklarına tecavüz karşısında ciddi olduklarını ispatlayabilirler' .
'Bu konuda mağdurların haklarını karşılamak için her türlü araştırma yapılarak suçlular yargılanmalıdır' dedi.
Onlarca aşırı Budist 23 Haziran Perşembe gecesi Miyanmar'ın orta bölümündeki camiye saldırdı. Olayın ardından Müslümanlar canlarını kurtarmak için bir polis karakoluna sığındı.
Meydana gelen şiddet saldırılarının sonrasında 200 aşırı Budist Bagu eyaletinde Müslümanların yerleşim bölgesi olan Tui Ta Min köyüne saldırdı. Bu saldırı İslami bir okulun inşası üzerine sözlü bir anlaşmazlık yüzünden yaşandı.
Köy yerel yetkililerinden birisi Fransa haber ajansı ile yaptığı ropörtajda ' Bu saldırı sonucu caminin bazı bölümleri viran oldu. Onlar hatta bir Müslüman mezarının duvarınıda yıktı. Çocuklarda dahil olmak üzere yaklaşık 70 Müslüman saldırının ardından bir polis karakoluna sığınmak zorunda kaldı' dedi.
Bu köydeki Müslümanlar evlerine dönmekten korktuklarını çünkü Budistlerin kendilerini ölümle tehdit ettiğini söylediler. Yaklaşık bu köyde 150 Müslüman yaşamaktadır.
Rahin ayaleti Miyanmar'da Müslümanların başlıca ikamet yeridir. 2012 yılından bu yana Müslümanlar Budistlerin şiddetine maruz kalmaktadır.
Iqna
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)