• Nombre de visites :
  • 266
  • 11/6/2016
  • Date :

İran İslam Cumhuriyeti Inkılap Lideri Ayetullah Hamanei Perspektifinden İslam Dünyasındaki Mevcut Krizler
iran islam cumhuriyeti inkılap lideri

Geçtiğimiz günlerde Tahran'da 29. Uluslararası İslam vahdeti konferansı düzenlendi. Bu konferans 28 yıl önce olduğu gibi Peygamber Efendimizin mübarek doğum yıldönümü günlerinde gerçekleşti. Bu yılki oturum İslam dünyasındaki mevcut krizler  konusundadır. Aşağıdaki konu başlıkları İslam Inkılabı Liderinin 2014 ocak 2015 Ocak arası makalelerinin özetidir:
Birinci konu: İslam dünyasının mevcut şartlarda değerlendirilmesi
Ayetullah Hamanei: Bugün İslam dünyası birçok sorunla karşı karşıyadır. Kendi bölgemizdeki İslam ülkelerinin durumuna baktığımızda Pakistan'dan Afganistana ta Suriye'ye kadar ve Lübnan, Filistin ve Yemen'den Libya'ya kadar; Batı Asya ve Kuzey Afrika 'daki İslam ülkelerinin pek çok sorunu vardır: Güvenlik sorunları, kardeşin kardeşi öldürmesi sorunu, Allah'tan habersiz hakim gruplar sorunu  ve tüm bunların ardında ise Amerika'nın başını çektiği büyük istikbar güçlerinin planları yer almaktadır. Kendi çıkarlarını koruma doğrultusunda meydanlara gelerek istediklerini yapmaktadırlar. Şehvet ve öfkeyle masum insanları öldürmekte ve hain grupları desteklemektedir.
İslam ülkeleri bugün komplolarla karşı karşıyadır. Bunu anlıyormuyuz yoksa anlamıyormuyuz? Bugün ne şiilere karşı ne İrana karşı nede özel bir mezhebe karşı komplo kurulmaktadır. Asıl komplo İslam dünyasına karşıdır. Çünkü Kur ٙan İslamdır. Bu ayeti söyleyen kaynak şii değildir ve şöyle haykırmaktadır: « لَن یَجعَلَ اللهُ لِلکفِرینَ عَلَی المُؤمنینَ سَبیلاً»(۱۰)  Allah kafirlerin müminlere musallat olması için yol koymamıştır. O Kur'andır o İslamdır. Ve buna göre ona karşı olarak muhalefet etmektedir. Her merkezde ve her yerde insanları ve ulusları uyandıranlara muhaliftir. İstikbara karşı çıkan her ele muhaliftir ve o el İslam'ın elidir.O ses İslam ٙın sesidir ve ona göre İslam ile muhaliftir.
İslam ve İslama düşmanlıkları için farklı ve çeşitli yöntemleri takip etmektedir. Oturup nasıl zarar verebileceklerini ve nasıl etki edebileceklerini düşünmekteler.
Bugün bölgede Amerika'nın şeytani politikaları savaş, yıkım, yoksulluk, az gelişmişlik ve dini ve etnik farklılıkların kaynağıdır  bir taraftan Siyonist rejimin cinayetleri Filistini gaspederek mazlum Filistinlilerin can ve mallarını ayaklar altına alması ve defalarca Mescid-i Aksa'ya saygısızlık yaparak hakaret etmesi- diğer taraftan siz tüm Müslümaların ilk sorunu  bu konunun üzerinde kesinlikle düşünerek bunlar karşısında İslami görevinizi bilerek yerine getirmenizdir.
Bölgedeki acı verici hadiseler- Irak, Şam, Yemen, Bahreyn, Batı Şeria, Gazze ve bazı Asya ve Afrika ülkeleri İslam ümmetinin büyük sorunlarıdır ki dünya istikbarının komplosunu orada müşahede etmeli ve bunun ilacı ve çözümü hakkında düşünülmelidir. Milletler bunu kendi hükümetlerinden sormalı ve devletler de kendi sorumluluklarına vefadar kalmalıdır.
Büyük hac kongresi vesilesiyle yayınlanan mesaj (18 Eylül 2015-27 Şehriver 94)
İkinci konu: Krizin etkenleri
Ayetullah Hamanei: Bugün tüm dünya IŞİD ve onun gibi kötü ve habis teröristleri destekleyen ve onları oluşturan devlet ve güçleri müşahede etmektedir. Şimdi bile görünüşte o teröristlerin karşısında olduklarını söylemelerine rağmen onları desteklemekten vazgeçmemektedir. Amerika ve Amerika ٙnın müttefikleridir. Bölgede Amerika ile el ele veren destekleyen yardım edenler terörizmi ve teröristleri savunan habis ve kötü kimselerdir. Amerika terörist olduğunu itiraf eden sahte Siyonist devletini açıkça desteklemektedir.
Uzmanlar Meclisi üyeleri ve başkanıyla görüşmesi (21 İsfend 93)
Ayetullah Hamanei: Amerika bugün terörizmle mücadele etmek istediğini iddia etmektedir. Oysaki vahşi ve en tehlikeli terörist grupları onlar oluşturmuşlardır. IŞİD kim oluşturmuştur? Onlar IŞİD oluşumunda katkıları olduğunu itiraf etmektedir. IŞİD gibi küçük büyük grupları kim Irak Suriye ve dünyanın diğer noktalarındaki insanlara zarar vermesi için gönderdi? Bu suç işleyen insanların cebine giden dolarlar, araçlar silahlar nereden gelmektedir? Bu paralar nerden gelmektedir? Amerikanın politikaları doğrultusunda bu vahşi terörist grupları destekleyen kimlerdir? Acaba istikbarın bizim bölgemizde terörizmi oluşturmada , teröristleri teşvikte, destekte ve  yardımda en önemli role sahip olduğuna dair şüphe varmıdır? Bölgenin her noktasına insan baktığı zaman terörizm olayının üretilmesinde düşmanların parmak izlerini müşahede etmektedir.
Yetkili makamlar ve İslam ülkeleri Büyükelçileriyle görüşme (26 Ordubehişt 94-16 mayıs 2015)
Ayetullah Hamanei: Sahte Siyonist hükümeti Filistinlileri Gazze'de ve Batı Şeria'da öyle bir baskıda tutmaktadır ki onları kim desteklemektedir? Kim onlar için yolu düzeltmektedir? Kim onların arkasında durmaktadır? Batı güçleridir ki onların başında Amerikalılar yer almaktadır. Ve sloganları ve açıklamaları terörizme muhalifiz ve IŞİD karşıyızdır oysaki yalan söylemekte ve gerçeğin aksini söylemekteler. Bu bugün dünyada mevcut olan cahilliktir.
Yetkili makamlar ve İslam ülkeleri Büyükelçileriyle görüşme (26 Ordubehişt 94-16 mayıs 2015)
Ayetullah Hamanei: Amerikan İslamı bizim zamanımızda İmam zamanında ve tüm zamanlarda bizim bildiğimiz kadarıyla gelecekte de böyle idi. İkiden fazla kolu yoktur: Sekülar İslam ve kuru, içi boş bir yobaz İslam........Bugün bakınız her iki İslam örneğini İslam dünyasında görmeniz mümkündür. Her ikisi dünyanın kudretli güçleri tarafından ve Amerika tarafından desteklenmektedir. Bugün IŞİD, El Kaide ve bunun gibi sapık akımlar Amerika ve İsrail tarafından desteklenmektedir. İslam adına bazı akımlarda İslam şeriatı, İslam fıkhı, islam amellerine yabancı olarak Amerika tarafından desteklenmektedir.
Hz İmam (ra) 'ın rıhletinin 26. yıldönümü merasiminde (4 Haziran 2015-14 Hordad 94)
 Üçüncü konu: çıkış etkenleri
a- Vahdet
Ayetullah Hamanei:İslam dünyasının ilacı birliktir. Tüm ülkelerin özünde bu ilaç mevcuttur. Milletler kesinlikle birleşmelidir.  
Yetkili makamlar ve İslam ülkeleri Büyükelçileriyle görüşme(18 temmuz 2015- 27 Tir 94)
Ayetullah Hamanei: İslam dünyasının önceliği vahdettir. Biz Müslümanlar birbirimizden çok uzaklaştık. Bu alandaki politikalarını ne yazık ki başarıyla gerçekleştirerek Müslümanları, Müslüman grupların kalplerini birbirinden uzaklaştırdılar. Bugün vahdete ihtiyacımız vardır.
Ayetullah Hamanei: Bugün tüm Müslümanların dünyanın her yerinde İslam ümmetini düşünmesi gerekir. İslami vahdeti düşünmelidirler. Eğer biz İslam ümmetini düşünürsek ülkemizin çıkarlarıda sağlanacaktır. Düşmanın maslahatı bizi ayırmaktır. Biz buna izin vermeyelim.
28. Uluslararası Vahdet konferansı misafirleri ve yetkili makamlarla görüşmesinden (19 Dey 93)
      b-Direniş:
Ayetullah Hamanei: Biz İran milleti olarak bunu tecrübe ettik ve yaşadık. Allah bize kuvvet verdi İslam ve Kur'an düşmanları karşısında teslim olmadık direndik. Ne kadar çok direndiysek kuvvetimiz o kadar arttı. Yeteneklerimiz arttıkça gelecekten umudumuz daha fazla oldu. İslam dünyasının ilacı budur.
32. Dönem Kur ٙanı Kerim yarışması katılımcıları ile görüşmesinde (23 Mayıs 2015-2 Hordad 94 )
       c-Düşmanı tanıma, savunma ve hucüm pozisyonunu alma
Ayetullah Hamanei: İstikbarın planlarıyla savaşmalıyız. Düşmanın elini okuyarak planlarını ve ne yapmak istediklerini bilmemiz gerekir daha sonra oturarak program yapmalı ve düşmanın hedefleriyle savaşmalıyız. Sadece pasif savunma modunda olmamalıyız. Mücadele hem savunma hem hücumdur. Bazen insan savunma durumunda olur bazende hücum halinde. Her ikisinde de amaç düşmanın programlarına karşı gerekli mücadeleyi göstermektir. Hem bütün İslam bölgesi özellikle Batı Asya da.
Dünya Ehlibeyt topluluğu üyeleriye görüşmesindeki beyanatı ( 17 ağustos 2015-26 Mordad 94)


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)