• Nombre de visites :
  • 2706
  • 16/2/2015
  • Date :

Kalan Süre içerisinde Anlaşmaya Varmak Mümkün

kalan süre içerisinde anlaşmaya varmak mümkün

Ruhani yaptığı açıklamanın devmaında "Tarafların siyasi irade göstermeleri duruunda, kalan sürede anlaşmaya varılabilir. Çin'in müzakerelerde etkili rolü, genel anlaşma yolunun kısalmasını sağlayacaktır" dedi.

İki ülkenin bölgedeki önemli konular ve olaylar ile ilgili işbirlikleri ve ortak çalışmalarının artması gerektiğini vurgulayan Ruhani, bölge güvenliği ve stratejik ilişkilerin bu dönemlerde İran ve Çin için büyük önem taşığıdığını belirtti ve sözlerine, "Asya ve özellikle Orta Doğu'da istikrarlı güvenlik sağlanması ve terör, aşırıcılık ve bazı güçlerin gereksiz müdaheleleri ile mücadele edebilmek için, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler, karşılıklı ve tüm bölgenin çıkarları doğrultusunda gelişmelidir" diye ekledi.

Ruhani sözlerinin devamında ise iki ülkenin kararlılığı ve stratejik ilişkilerin gelişimi konusunda Çinli mevkidaşı ile yaptığı görüşmelere dikakt çekerek, "Birçok endüstri, bilim, teknoloji, turizm, demiryolları ve liman inşaatı, enerji, modern teknolojiler, tarım ve ayrıca banka işbirlikleri konusunda, iki ülke de yüksek işbirliği kapasitelerine sahiplerdir" dedi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise Çin Cumhurbaşkanı'nın Ruhani'ye gönderdiği selamları ileterek, "Çin, İran ile tüm alanlardaki ilişkilerini, stratejik ve uzun vadeli işbirlikleri düzeyine çıkarmak konusunda kararlıdır" dedi.

Çin Cumhurbaşkanı'nın yakın bir gelecekte İran'a ziyarette bulunacağını belirten Yi, "bu ziyaret, ön görülen amaçlar çerçevesinde, İran ve Çin arasındaki ilişkilerin gelişimi açısından tarihi bir etki yaratabilecektir" dedi.

Yİ sözlerinin devamında ise İran'ın barışçıl nükleer teknolojiden yararlanma konusundaki kararlılığı ve bazı ülkelerin bu konuda sorun yaratmaya çalıştıkalrını vurgulayarak, "İran Lideri Ayetullah Hamanei ve siz, İran'ın nükleer silah üretimi peşinde olmadığını defalarca belirtmiştir ve bu konu, İran'ın nükleer sorununun çözülmesinde büyük önem taşıyor" dedi.


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)