• Nombre de visites :
  • 1595
  • 17/11/2014
  • Date :

Washington'un Çalışmaları, Sadece Amerika Çıkarları Doğrultusundadır

washingtonun çalışmaları, sadece amerika çıkarları doğrultusundadır

Tahran, 17 Kasım 2014 – Lübnan Patlementosu üyesi, ABD Genelkurmay başkanının Irak'a yaptığı yolculuğu ve Haydar el-Abadi ile yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.MHA'ya konuşan Lübnan Parlementosu'nun Gelişim ve Özgürlük grubu üyesi, Ebdülmecid Saleh, IŞİD karşıtı birliğin bu konuda başarısız olduğunu belirterek, "ABD Genelkurmay başkanı, Martin Dempsey, Amerika liderliğindeki IŞİD karşıtı birliğin yaptıkları hava saldırılarının hiçbir sonuç taşımaması doğrultusunda Irak'a gitmşitir. Dempsey'in gerçekleştirdiği bu yolculuk, IŞİD ile mücadele konusundaki başarısızlığın örtbas edilme çabası ile yapılmıştır. IŞİD'ın hala Irak ve Suriye'deki çalışmalarına devam ettiğini ve yapılan saldırıların hiçbir etkisi olmadığını görüyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı Amerika, yapılan saldırıların bu günlerde azalması ve saldırıların başarısız olmasını örtbas etmeye çalışıyor" dedi.

Saleh sözlerinin devamında ise "IŞİD karşıtı birliğin Irak ve Suriye'deki hava saldırıları ile IŞİD'ın askeri gücü arasında hiçbir orantı ve ilişki yoktur ve bu neden ile de bu saldırılar başarısız olmaktadır. Dempsey bu yolculuğunda ayrıca Iraklı yöneticiler ile görüşerek, Amerika'nın Irak'taki askeri varlığının gerekli olduğunu ve Irak Ordusu'nun, Amerika ve Amerika Ordusu desteği olmadan IŞİD ile mücadele edemeyeceği düşüncesini empoze etmek ve Amerika'nın yeniden Irak'ta yer bulması için olanak sağlmak istiyor. Ama Iraklıların akıllıca davranarak, bu olayın gerçekleşmisini önlemeleri gerekmektedir" dedi.

Sözlerinin sonunda ise Saleh, "Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise, Amerika'nın IŞİD'ın Kürtler ve Bölgesel Kürdistan Yönetimi'ni tehdit etmesinden sonra, bu bölgedeki çıkarları için çalışmalar yapmaya başlaması ve bölgedeki Kürt halkına yardım etmeye başlaması konusudur. Amerika'nın Irak ve Suriye'deki IŞİD ile mücadele politikaları arasında çelişkiler vardır. Amerika'nın sözde IŞİD ile mücadele politikaları, Suriye ve Irak halkının çıkarları için değildir ve sadece Amerika'nn kendi çıkarları doğrultusundadır" dedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)