• Nombre de visites :
  • 2899
  • 2/9/2014
  • Date :

İyi bir ev hanımı iyi bir eş nasıl olur?(1.Bölüm)

iyi bir ev hanımı iyi bir eş nasıl olur?(1.bölüm)

Liyakatli ve tam bir ev hanımı, akıl, dindarlık, ahlâk, iffet, asalet, şeref ve güzellik gibi özelliklerinin yanı sıra, kocasıyla, çocuklarıyla ve eviyle de en iyi şekilde ilgilenen kişidir.

Koca ile iyi geçinmek, ilk bakışta küçük bir şeymiş gibi gözükür; ama çok geniş bir anlamı bulunmaktadır. Koca ile iyi geçinmek, o kadar önemlidir ki; bu, İslâm'da Allah yolunda cihat derecesinde görülmektedir.

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmaktadır:

"Kadının cihadı kocası ile iyi geçinmesidir." 1

Kadın eğer akıllı ve tedbir ehli olursa, kocasını istediği her yere götürür. Dünyasına da, âhiretine de müdahale eder. Erkeğin dünyevî huzuru da, âhiret saadeti de kadının elindedir.

Kocası ile iyi geçindiği ve onu hoş tuttuğu söylenebilecek kadın şu davranışlarda bulunur: Dinini, takvasını koruyup, dinî görevlerini yerine getirir ve kocasına yardım eder. Edeplidir, tatlı dillidir, emanete riayet eder, sır tutar, doğru sözlü, müşfik, temiz ve ahlâklıdır. Kocasına karşı sıcak ve saygılıdır. Eve geldiği zaman onu karşılayıp selâmlayarak hal hatır sorar. Evi onun için bir dinlenme yeri hâline getirir. Sorunlarda ve rahatsızlıklarda gönül almasını bilir. Kocasına karşı alçakgönüllü ve itaatkârdır, mümkün mertebe sözlerine uyar. Hasta olduğu zaman, tıpkı bir anne şefkatiyle ona bakar. Kocanın zahmetlerine ve ev için yaptıklarına teşekkür eder. Kocasından, onun güç yetiremeyeceği hiçbir şey istemez.

Evinde kocası için makyaj yapar ve onun için en iyi elbiselerini giyer. Kocasına karşı başka erkekleri övüp yüceltmez. Kocasını incitip kızdıracak şeyler yapmaz ve eğer kocası kızacak olursa, sükût eder ve onun hoşnutluğunu kazanmaya çalışır. Eşinin meşru isteklerine karşı inatçılık sergilemekten, zorluk çıkarmaktan ve mızmızlanmaktan kaçınır.

Eğer bir yanlış yaparsa kocasından hemen özür diler. Kocası ondan özür dilerse bu özrü kabul eder. Dışarıya çıkarken ağır başlılık, vakar içerisinde ve makyajsız olarak çıkar. Yabancı erkeklerle samimi olup şakalaşmaz. Hayatın zorlukları karşısında kocasına yardımcı olur. Kocasının sağlığına, yiyeceklerine ve elbiselerine özen gösterir. İyi bir ev hanımı, sahip olduğu akıl, tedbir ve zevkle evini en iyi şekilde idare eden kadındır. Evini, temiz ve düzenli tutar. Her şeyi kendine özgü yere koyar. Aşçılıkta zevkli ve ustadır, sofraya güzel ve leziz yemekler getirir.


1-Biharu'l-Envar, c.113, s. 252

İyi Bir Annenin Vasıfları(1.Bölüm)

İyi Bir Annenin Özellikleri

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)