• Nombre de visites :
  • 554
  • 26/8/2014
  • Date :

Türkiye'de Suriyeli mülteciler sorunu büyüyor

türkiyede suriyeli mülteciler sorunu büyüyor

Türkiye'de halk ile Suriyeli mülteciler arasındaki gerginlikler giderek yayılıyor.

Suriyelilere yönelik saldırılara yenileri eklendi. Gerginlik bu kez, Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı İstanbul İkitelli, Mehmet Akif Mahallesi'nde meydana geldi. Türkiyeli  çocukların Suriyeli kişilerce dövüldüğü iddiası üzerine, mahalleli önceki akşam ellerinde sopalarla Aşık Veysel Caddesi üzerinde toplandı. Vatandaşlar, sokak aralarında Suriyelilere ait ev ve iş yerlerinin camlarını sopalarla kırdı.

Mahalleli, Uğurlu Sokak üzerinde bir otomobili de ters çevirdi. Bir başka sokakta ise Türk vatandaşları, Suriyelilere ait olduğu iddia edilen bir işyerinin önündeki otomobile sopalarla saldırdı. Yine aynı sokak içerisinde bir motosiklet de dereye atıldı. Suriyeli Velid Müslim olaylar sırasında kahvede olduğunu belirterek, "Bir dünya adam geldi. Ellerinde bıçak ve tabancalar vardı. Dükkânlara saldırdılar, camları kırdılar, yıktılar, döktüler. Bizim ne suçumuz var, biz Suriye'deki buhrandan kaçtık" dedi. Olayların büyümesi üzerine mahalleye Çevik Kuvvet ekipleri gönderildi.

Bu arada Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde ise Suriyeliler ile Türkiyeli vatandaşlar arasında fırında erken ekmek alma tartışmasıyla başlayan kavgada üç kişi yaralandı.

Son bir ayda Hatay, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep ve İstanbul'da Suriyelilere yönelik gerçekleşen saldırılar, mülteci sorununun ne denli ciddi olduğunu gözler önüne serdi. Ancak soruna kalıcı bir çözüm üretilemiyor. Vatandaşların mültecilere büyük tepki gösterdiği şehirlerden biri olan İstanbul'da da kapsamlı çözüm bulunamazken geçici olarak mültecilerin uzun süre aynı bölgede kalması engelleniyor.

Türkiye'de 1 milyon 200 bin civarında Suriyeli mülteci bulunuyor. 

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)