• Nombre de visites :
  • 484
  • 23/2/2014
  • Date :

İran, İslam ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekte kararlı

iran, islam ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekte kararlı

 İran Cumhurbaşkanı Ruhani, BAE Meclis Başkanını kabulünde “İran, komşuları başta olmak üzere İslam ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekte kararlı”‌ dedi.

 Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün öğleden sonra, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Meclis Başkanı Muhammed Ahmed El Mir’i kabulünde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkileri samimi ve kardeşçe diye tanımlıyarak “İran İslam Cumhuriyeti komşuları başta olmak üzere İslam ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekte kararlı”‌ dedi.

Ruhani daha sonra, İran’la BAE arasındaki geniş ve yakın ilişkilere değinerek “İki ülke arasındaki ticari-ekonomik ilişkiler her ne kadar iyi düzeyinde olsa da, ilişkilerin arttırılması için bu alanda henüz bir hayli kapasite mevcut”‌ diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasının devamında Fars Körfezi’ni bölge ve dünya ülkeleri için önemli olarak tanımlayıp “Aramızdaki iyi komşuluk ilişkileri, Fars Körfezindeki bütün ülkerler arasında iyi ilişkilerin hakim olmasına zemin oluşturabilecek”‌ diye konuştu.

BAE Meclis Başkanı Ahmed El Mir de bu ziyarette yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Tahran İslam Ülkeleri Parlamentolar Birliği Toplantısının açılışında yaptığı konuşmasını kapsamlı, mani ve mükemmel olarak tanımladı ve “Biz sizin belirlediğiniz ve ilan ettiğiniz çerçevede hareket edildiği takdirde hedeflerinize ulaşacağınıza inanıyoruz”‌ diye ilave etti.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)