• Nombre de visites :
  • 1409
  • 5/2/2014
  • Date :

İran ve dünya arasında ilişkiler gelişiyor

iran ve dünya arasında ilişkiler gelişiyor

Tahran, 05 Şubat 2014 - İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'da son seçimlerin dünyanın İran'la ilişkileri geliştirmesi yönünde yeni bir havanın oluşmasına vesile olduğunu söyledi. MHA - İran devlet televizyonun haberine göre, İran cumhurbaşkanı Ruhani, dün İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt'i kabulünde yaptığı açıklamada; İran ve Avrupa arasında köklü ve geleneksel güçlü ilişkilerin olduğunu belirterek; İran ile Avrupa ülkelerinin bir çoğu arasında iktisadi ilişkiler nükleer konudaki ilk anlaşmanın ardından başladığını ve bu ilişkilerin yeni bir sürece girmekte olduğunu söyledi.

Ruhani, İran'a yüzden fazla şirketin geldiğini ve İranlı taraflarla müzakere halinde olduklarını belirterek, bu doğrultuda İran ve İsveç arasında ilişkilerin de gelişebileceğini ve özellikle de iki ülke özel sektörünün bu alanda yoğun faaliyet içinde olması gerektiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı, İran ve 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşmaya da temas ederek, İran'ın nihai anlaşmaya varmak için tamamen hazırlıklı olduğunu ve karşı tarafın samimi ve ciddi olması halinde, çok kısa zamanda nihai anlaşmaya varmanın da mümkün olduğunu söyledi.

Sözkonusu kabulde İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt de, İran'da seçimlerden sonra İran ve dünya ile ilişkilerde yaşanan bu olumlu havadan dolayı memnuniyetini bildirirken, iki ülkenin köklü ve iyi ilişiklere sahip olduğunu belirterek, 'şimdiki ortam yaptırımlarla tahrip etme zamanı değil, yapıcı diplomasi zamanıdır' dedi.

İsveç'ten dışişleri bakanı düzeyinde İran'a yönelik bir ziyaret 13 yıl sonra gerçekleşmiş bulunuyor.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)