• Nombre de visites :
  • 598
  • 25/1/2014
  • Date :

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Davos toplantısındaki konuşması

cumhurbaşkanı hasan ruhani’nin davos toplantısındaki konuşması

Tahran, 24 Ocak 2014 - İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran'ın barışçı nükleer faaliyetlerini sürdürdüğünü, bilimsel ve teknolojik alanda gelişimini sürdürme konusunda hiçbir engel tanımayacağını söyledi. MHA - İran devlet televizyonun haberine göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu 45. yıllık toplantısında yaptığı konuşmada; İran'daki İslam inkılabı zaferi ve İslam cumhuriyeti Nizamının kuruluşunun İran Milletinin yarım asırlık özgürlük ve demokrasi mücadelesinin bir sonucu olduğunu, gelişimini sürdürdüğünü belirtip, İran'ın bölgesel ve uluslar arası alanda özel bir konuma sahip olduğunu, Amerika yönetiminin pratikte İran'ın tarihi gerçeklerini kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani İran'ın barışçı nükleer faaliyetlerini sürdürdüğünü, bilimsel ve teknolojik alanda gelişimini sürdürme konusunda hiçbir engel tanımayacağını, İslam inkılabı zaferi ardından İranlı uzmanların bizzat bilimsel gelişimi sağlamaya çalıştıklarını ve yerli bilim ve teknoloji geliştirdiklerini, ülke bağımsızlığına büyük bir katkı sağladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran savunma stratejisinde asla Nükleer silah gelişimine yer vermediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şiddet ve terörizme karşı ortak ve etkin bir mücadelenin başlatılması gerektiğini, İran İslam Cumhuriyetinin bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını istediğini, Suriye'deki krize siyasi çözümün bulunmasını amaçlayan Cenevre II Konferansına katılan kimi devletlerin terörü destekleyen ve bölgede istikrarsızlığa neden olan devletlerin bizzat kendileri olmalarıyla istikrar ve güvenliğin sağlanmasına pek katkısı olacağına inanmadığını ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, fakat her şeye rağmen Cenevre II'nin Suriye ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkı sağlaması halinde memnun olacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca son yıllarda bölgede şiddet ve terörün zirveye ulaştığını, çok boyutlu bir şekilde terörizmle mücadele edilmesi gerektiğini, dünya güvenliğinin Ortadoğu'da güvenlik ve barışın sağlanmasına bağlı olduğunu, uluslar arası toplumun terörizmle mücadelede yakın işbirliğini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)