• Nombre de visites :
  • 739
  • 18/1/2014
  • Date :

İran Dışişleri Bakanı: "Nihai anlaşmaya varmak için hazırız"

iran dışişleri bakanı: nihai anlaşmaya varmak için hazırız

Tahran, 18 Ocak 2014 – İran’ın saklı hiçbir şeyi olmadığının altını çizen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, anlaşmanın 20 Ocak’ta yürülüğe girmesine işaret ederek, nihai anlaşmaya varmak için İran’ın müzakerelere hazır olduğunu bildirdi. Mehr haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, bugün Senegal Dışişleri Bakanı Mancor Andie ile ortak basın toplantısı düzenleyen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarfi, Senegal Dışişleri Bakanı ile görüşmesini olumlu olarak değerlendirerek, iki ülke yakın gelecekte ortak işbirliği toplantıları düzenleyeceğini bildirdi. 

Basın toplantısının devamında İran ve 5+1 grubu arasında yapılan nükleer anlaşma metnine işaret eden Dışişleri Bakanı Zarif, İngilizce’den Farsça’ya çevrilen anlaşma metnin kamuoyu ile şeffaf olarak paylaşıldığını ifade ederek, hiç kimseden saklı bir bilgi kalmadığını konuşmasına ekledi. 

Bazı ülkeler iç meseleler dolaysıyla yapılan anlaşma metnin yerinde başka bir metni yayınlamasını eleştiren Zarif, önemli olan asıl anlaşmanın icrası olduğunu dile getirdi. 

İran’ın saklı hiçbir şeyi olmadığının altını çizen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, anlaşmanın 20 Ocak’ta yürülüğe girmesine işaret ederek, nihai anlaşmaya varmak için İran’ın müzakerelere hazır olduğunu bildirdi.     

Muhammed Cevad Zarfi, anlaşma gereği Cenevre anlaşması en fazla bir yıl sürede kapsamlı bir şekilde icra edilmesi gerektiğini anlatarak kapsamlı anlaşmanın daha çabuk bir şekilde icra edilebileceğini söyledi. 

İran’ın nükleer çalışmaları barışçıl olduğunun altını çizen Zarif, müzakereler zor olmasına karşın ortak program kapsamında anlaşmaya varmanın zor olmadığını belirtti. 

Kouşmasının bir bölümünde geçtiğimiz akşam BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yaptığı telefon görüşmesine işaret eden İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye meselesi yabancı müdahelesi olmaksızın siyasi yolla çözülebileceğini vurguldı. 

Suriye konulu olarark düzenlenecek Cenevre-2 oturumuna işaret eden Zarif, İran’ın ön şartsız olarark Cenerve-2 oturuma katılabileceğini kaydetti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)