• Nombre de visites :
  • 2317
  • 18/1/2014
  • Date :

Hz. Muhammed (s.a.a)'in Mübarek Doğumları

hz. muhammed (s.a.a)in mübarek doğumları

Cahiliyet ve fisku fücurun ortalığı doldurduğu, haksızlıkların ve tecavüzün olduğu ortamda (Abdullah b. Abdulmuttalibin oğlu) Muhammed (s.a.a) dünyaya gözlerini açtı. Muhammed (s.a.a) Allah (c.c)'ın takdir ve maslahatıyla yetim olarak dünyaya geldi.

Öyle ki, annesi Amine Bint-i Vahab'ın karnındayken muhterem babaları "Abdullah" Şam ticaretinden dönerken dünyadan gittiler.

O Hazretin mübarek doğumları Amul Fil "Fil senesinin" Rabiulevvel ayında yani takriben bir ay veya bir aydan fazla bir zaman fil ashabının helak olmasından geçmekteydi ki dünyaya geldiler.

 (Kur'an-ı Kerim kamil bir sureyi onların hallerini beyan etmeye ayırmıştır.) Mekke halkı adetleri gereği çocuklarını, zekalarında ve fesahatlerinde tesirli olması için çölde yaşayan süt annelerine vermekteydiler. Bedevi kadınlar gelesiye kadar, yenilerde Allah'ın bir erkek çocuğu bağışladığı Ebu Leheb'in kenizi Suibe Hz. Muhammed (s.a.a)'in dadılığını üstlenmişti.

Çölde yaşayan hanımlar, her zaman ki gibi Mekke'ye geldiler. Bu defa iki süt annesi "Said b. Bekr" kabilesinden gelmişlerdi ki çocuklara süt vermek için görevliydiler. Onlardan fakat "Ebu Zuayb Abdullah" kızı "Halime" kalmıştı ki ona, Muhammed (s.a.a)'ı alması tavsiye olundu Ama Hz. Muhammed (s.a.a) yetim olduğu için Halime kabul etmekten çekinmekteydi. Yetim bir çocuğun ihtiyaçlarını gidermekten aciz oldukları için onu kabul etmekten çekinmekteydiler. Halime'nin kocası "Haris"de orada olduğu için Halime ona bir süt çocuğu bulmadan dönmek istemediğini belirtti. Ama bu yetim çocuktan başka da çocuk yoktu! Haris onu Hz. Muhammed (s.a.a)'i kabul etmesi için teşvik etti ve Allah (c.c)'ın onun vasıtasıyla hayır ve bereketi onlara indirmesi ümidinde idi.

Halime, Hz. Muhammed (s.a.a)'ın kundağını alıp, memesini onun mübarek ağzına bırakınca kendi çocuğunu dahi doyurmakta aciz olan ve çocuğunun açlıktan ağlamasına sebep olan memesi, sütle dolup taştı.

O esnada, Allah'ın seçmiş olduğu bu çocuğun vücudunun bereketiyle, tüm "Seid b. Bekr" kabilesini bereket ve nimet sardı. Öyle ki, senelerce kuraklığa yüz tutmuş olan çöller ve bayırlar yemyeşil oldu.

Hz. Muhammed (s.a.a) iki yaşına kadar süt annesi Halime'den süt emdikten sonra sütten kesildi. Halime o Hazreti annesinin ve diğer akrabalarının görmesi için Mekke'ye getirdi. O, Hz. Muhammed (s.a.a)'in annesini ve diğer akrabalarını, o hazretin azamet ve büyüklüğünden ve mübarek vücutlarının diğer bereket ve ihsanlarından haberdar etti. Halime O Hazreti, ikinci defa götürdü.

Halime, Hz. Muhammed (s.a.a)'ı beş yaşındayken yani bebekliği bitirip çocukluğa adım attığı bir zamanda akrabalarına teslim etti.


Allah Resulüne (s.a.a) Nasıl Salavat Getirilir?(1.Bölüm)

Rahmet ve Adalet

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)