• Nombre de visites :
  • 2007
  • 10/11/2013
  • Date :

Hacc Döneminde Vahhabiler

hacc döneminde vahhabiler

Tarih boyu Vahhabilik [4]

Vahhabiler kendi alimlerine dünyanın çeşitli dillerini öğretip sonra onları çeşitli ülkelere gönderiyorlar. Onlar kendi düşüncelerini yaymaya başlayıp fakir ve aynı halde asıl İslami öğretiler ile tanış olmayan müslümanları kendilerine cezb ediyorlar.

Hacc döneminde görüldüğü gibi, Vahhabi alimleri akşam ve yatsı namazları arasında Mescidulharam ve Mescidunnebi’de hacıların ve nüfusun en çok olduğu zaman Ordu ve başka dillerde hitabe ve vaaz yapmaya başlıyor ve Hint Yarımadası ve başka ülkelerden de bir çok müslümanları kendilerine doğru çekmeye çalışıyorlar.

Hacc dönemi ve ziyaret aylarında Vahhabi örgütler tarafından cezbedilip burs alarak Arabistan'da okumaya meşgul olan öğrenciler çok etkin bir biçimde Haremeyni Şerifeyn'de müslümanlar ile oturup Vahhabilerin düşüncelerini onlara öğretmeye çalışıyorlar. Bu öğrenciler hacıların kendi ülkelerinden olup onların dili ile konuştukları yüzünden hacıları çok etkilemektedirler.

Aynı zamanda onlar Şii alimlerin hepsinin kabul etmediği bazı azınlıkta olan Şii alimlerin kitaplarını basıyor ve müslümanlar arasında yüksek sayıda bedava dağıtıyorlar. Böylece onlar Şii müslümanları Kuran-ı Kerim'in tahrif edilmesine, başka yalan konular örneğin Cebreil-i Emin’in hain olması, Hz. Ali (a.s.)'ın makamının Resulüllah (s.a.a.)'dan yüksek olması gibi yalan konulara inanması ile suçluyorlar.

Vahhabiler kendi mezheplerini tebliğ etme sırasında hacılar ile ilişkiye geçip onların adreslerini aldıktan sonra kendi ilişkilerini sürekli devam ettiriyor kendi düşüncelerini çok güzel biçimde basılmış kitaplar ve kitapçıklar halinde ve okurları cezbedecek özetçe yazılmış biçimde ülkelerin içinde faaliyet eden kendi örgütleri vasıtası ile onlara gönderiyor ve onları kendilerine bağlamaya çalışıyorlar.

Onların bir başka yöntemi ise Kuran-ı Kerim'i dünyanın yaklaşık bütün dillerine tercüme edip muhatapları ile ilişki kurma yolunu açmaktır. Bu yöntemle onlar kendi istedikleri düşüncelerini muhataplarına aşılamaktadırlar.

Her türlü yeni bir şeyi kullanmayı dinde bid’et (dine karşı saptırılmış yenilik) sayan önceki nesillerine rağmen bugünkü Vahhabiler kendi amaçlarına ulaşıp düşüncelerini yaymak için her türlü olanaklar ve teknolojinin en yeni araçlarını kullanmaktadırlar. Onlar internette çok faal bir biçimde çalışmakta ve çeşitli bilgilendirme siteleri icat etmekle kendi düşüncelerini yaymaktadırlar.

Arabistan'ın bir kaç radyo, televizyon ve uydu kanalları çeşitli dillerde sınır dışı programları dünyanın bir çok ülkesi için yaymaktadırlar. Vahhabiler ülkelerin basın düzeyinde de nüfuz etmiş ve bir çok İslami ülkede ağır paralar harcamakla çeşitli basın araşlarını elde etmişlerdir. Bu araçlar dolayısı ile onlar her bölgenin nüfusunun kendi dili ile kendi düşüncelerini aşılamaya çalışıyorlar.


Tarih boyu Vahhabilik

Vahhabilik

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)