• Nombre de visites :
  • 357
  • 24/12/2013
  • Date :

Cenevre anlaşması hala yürülüğe girmemiştir

cenevre anlaşması hala yürülüğe girmemiştir

Tahran, 24 Aralık 2013 – Cenevre anlaşması hala yürülüğe girmediğini ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Nükleer Başmüzakerecisi, ABD yönetiminin açıklamalarını eleştirdi. Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Nükleer Başmüzakerecisi Abbas Irakçi ABD yönetiminin bazı yetkilileri Cenevre anlaşmasından sonra doğru yaklaşımlar sergilemediğini ve yahut bazı açıklamaları anlaşmaya aykırı olduğunu ifade ederek, ilerdeki müzakerelerde iyi niyetle adım atılmlsına kararlaştırıldığını söyledi. 

Irkaçi, Cenevre anlaşmasından sonra 19 İranlı ve uluslararası şirketin yaptırım listesine alınmasının yanısıara ABD Hazine Bakan Yardımcısı’nın İran aleyhinde dile getirdiği açıklamaların iyi niyetle ve Cenevre anlaşmasının ruhuyla aykırı dile getirdi. 

İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına karşı olmadıklarını dile getirdiği, yaptırım konusuna girdiği ve neticede bölgede ve uluslararası düzeyde İran İslam Cumhuriyeti’nin iktidarı yükseldiği dolasıyla eleştirilen ABD yönetimi söz konusu eleştirilere yanıt vermek için girişimlerde bulunduğunu konuşmasına ekledi. 

Irakçi, sergilediği çifte standart politikalar dolaysıyla ABD yönetimi şaşkınlık yaşadığını belitti. 

İran Nükleer Başmüzakerecisi, konuşmasının devamında dört gün süren İran ve 5+1 grubu uzmanlar düzeyde toplantılarına işaret ederek, Cenevre anlaşması hala yürülüğe girmediğini açıkladı. 

Irkçi, ilerde yapılacak müzakereler muhtemelen daha üst seviyede yapılacağının bilgisini verdi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)