• Nombre de visites :
  • 335
  • 24/12/2013
  • Date :

UAEK Başkanı’nın raporunun olumlu olmasını umuyoruz

uaek başkanının raporunun olumlu olmasını umuyoruz

 Tahran, 24 Aralık 2013 – UAEK müfettişlerinin Erak Ağır Su Tesislerinin ziyaretini değerlendiren İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, UAEK Başkanı’nın İran raporunun olumlu olmasını ümit ettiğini ifade etti. Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, bugün gazetcilere demeç veren İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Uluslararsı Atom Enerjisi Kurumu müfettişlerinin Erak Ağısr Su Tesislerini ziyaret etmesine karşın İran beklentisi ne olduğu muhabirimizin sorusuna, İran ve UAEK arasında imzalanan altı meddelik anlaşmanın mevcut ortamın yumuşatılması amacıyla İran tarafından icra edilmekte olduğunu söyledi. 

Salihi, iki hafta önce İran’da bulunan ve Geçin uranyum madeni’nin gezmesini talep eden UAEK müfettişlerinin bu isteği yakın gelecekte gerçekleşeceğini konuşmasına ekledi. 

Yukia Amano’nunu İran raporunun eskiye nazaran daha da olumlu olmasını ümt eden İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, İran ve UAEK arasındaki işbirliğin 5+1 grubu ile yapılan siyasi müzakerlerle bütünleyici olması ve karşılıklı güvenin sağlanması için böyle bir tutumun serglenmesinin önemini anlattı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)