• Nombre de visites :
  • 483
  • 24/12/2013
  • Date :

Türkiye ekonomik ve sosyal bir krize doğru sürükleniyor

türkiye ekonomik ve sosyal bir krize doğru sürükleniyor

Ülkemiz hızla bir ekonomik ve sosyal krize doğru sürüklenmektedir. Bütün bu ekonomik ve sosyal krizin tek sorumlusu rüşvet ve yolsuzluğa bulaşmış hükumettir.

 Türkiye’de son bir haftadır Rüşvet ve yolsuzluk operasyonları başladı. Dört Bakan’ın çocukları ve çok sayıda işadamı bu rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda tutuklandı. Cumhuriyet Halka Partisi bu rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yakında takip etmek için bir Kriz Masası Komisyonu kurdu. Kriz Masası Komisyonu Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekilli Aykut Erdoğdu, yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğdu, AKP Hükümeti’nin boğazına kadar yolsuzluklara battığını, hükümetin meşruiyetini kaybettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Erdoğdu, Adli Kolluk Yönetmeliğinin değişmesine ve Gazetecilerin Emniyete alınmamasına da tepki gösterdi.

AKP Hükümeti Boğazına Kadar Yolsuzluklara Batmış Durumda

17 Aralık soruşturması dünya tarihinde görülmemiş bir soygun ve rüşvet düzeni ortaya çıkmıştır. AKP Hükümeti boğazına kadar yolsuzluklara batmış durumda. Bakanlar ve bakanların çocuklarının yetim hakkını nasıl yağmaladıkları son bir haftadır ortaya çıkan dinleme tutanaklarından, görüntülerden ve basına yansıyan bilgilerden net olarak ortaya çıkmıştır. Bütün bu yolsuzlukların ortaya çıkma sürecinde bizi en çok şaşırtan hükümet mensuplarında ar, haya, edep duygusunun kalmadığı ve ar damarının çatladığı, utanma duygusunun yitirilmiş olduğu yönündeki açıklamalardır.

Hükümet yargıya müdahale ediyor

Yolsuzlukların üstü kapatılmaya çalışılıyor. Hükümet yargıya müdahale ediyor. Soruşturmaya atanan iki savcı, hükümetin soruşturmanın içeriği hakkında bilgi alma çabasıdır. Soruşturmayla ilgili bilgi ve tecrübeye sahip bütün polis görevlileri görevden alınmıştır. Hükümet yolsuzluklarını ortaya çıkarabilecek bütün görevlileri görevden almıştır. Hükümet demokrasiye ve hukuk devletine bir darbe çabası içerisindedir. Yeni yönetmelik yasaya ve Anayasaya aykırıdır. Sivil toplum örgütleri bu konuda dava açmıştır. Şu an Danıştay’ın üzerinde tarihi bir sorumluluk söz konusu. Danıştay en kısa zaman içerisinde hukuka uygun bir karar vermek zorundadır. Çünkü şu an itibarıyla asrın yolsuzluğunda deliller karartılmakta ve yolsuzlukların üzeri kapatılmaktadır.”‌

Sizlerin ayakkabı kutularınızı muhalefet mi paralarla doldurdu?

Ülkemiz hızla bir ekonomik ve sosyal krize doğru sürüklenmektedir. Bütün bu ekonomik ve sosyal krizin tek sorumlusu rüşvet ve yolsuzluğa bulaşmış hükümettir. Bu zararların sebebi sizin ayakkabı kutularında çıkan milyonlarca liranız değil midir? Bu ayakkabı kutularına bu paraları koyanlar bu dış güçler midir? Sizlerin ayakkabı kutularınızı muhalefet mi paralarla doldurdu?”‌ diye sormak istiyorum. 85 milyar Euro kara para akladığına yönelik iddialar bulunan Halk Bankasının yüksek bir kârı yoktur. Halk Bankasının batırılan kredileri, yağmalanan varlıkları sadece bu operasyonla sınırlı değildir. Eğer Halk Bankası bu işlemlerden bir kâr elde etmişse bu Halk Bankası’nın muhasebesinde yer almamakta Genel Müdür’ün ayakkabı kutularında yer almaktadır.

Adi Kolluk Yönetmeliği iptal edilerek şu an savcıların elleri kolları kırılmıştır

Adli Kolluk Yönetmeliğinin değişmesi yargıya doğrudan yürütmenin müdahalesidir. Savcılar kendi başlarına arama yapamazlar, savcılar kendi başlarına bazı işlemleri yapamazlar, Adi Kolluk Yönetmeliği iptal edilerek şu an savcıların elleri kolları kırılmıştır. Bir işlem yapması mümkün değildir. Bu işlem yapmadığı süre içerisinde Danıştay’ın alacağı karara kadar geçecek zaman içerisinde dünyanın en büyük yolsuzluk soruşturmasının delillerinin karartılma riski bulunmaktadır. Bu yüzden Danıştay bir an önce hukuka uygun karar vermek zorundadır.

Emniyet Genel Müdürlüğüne gazeteciler alınmamaktadır

Gazetecilerin Emniyete girememesi bu yolsuzluk soruşturmasının karartmanın en önemli ayaklarından biridir. Şu an itibarıyla İstanbul Emniyetine ve Emniyet Genel Müdürlüğüne gazeteciler alınmamaktadır. Bu darbe dönemlerinde bile bu kadar ağır olduğunu sanmıyorum. Bu kadar ağır düzenlemelerin yapıldığını sanmıyorum.

Aykut Erdoğdu kimdir?

Aykut Erdoğdu, 28 Ağustos 1972'de Kars Sarıkamış'ta doğdu. Yönetici; Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. ABD'de Carnegie Mellon Üniversity'de Kamu Politikaları ve Yönetimi konulu yüksek lisansını yaptı. 1995 yılında Hazine Müsteşarlığında stajer hazine kontrolörlüğüne atandı ve daha sonra başkontrolör oldu. 2004 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde "Uluslararası Muhasebe ve Denetim Standartları" konusunda çalışmalarda bulundu. Uluslararası geçerliliği olan Sertifikalı İç Denetçi (Certified Internal Auditor-CIA) belgesinin sahibidir. İngilizce ve Almanca bilen Erdoğdu, evli ve 1 çocuk babasıdır./ Cesim İlhan

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)