• Nombre de visites :
  • 355
  • 22/12/2013
  • Date :

İran’da nüfus büyüme oranı %3.1

iranda nüfus büyüme oranı %3.1

 “Bloomberg”‌ gelecek yıllarda birçok ülkede nüfus şartlarının gri duruma geleceğini, yani 64 yaş üzerindekilerin sayısının gençlere göre artacağını ilan etti.

 Muhabirimizin “Bloomberg”‌e dayanarak bildirdiğine göre, dünya nüfusunun dengesiz bir şekilde büyümesinin ülkeler üzerinde çeşitli etkileri olacaktır. Bugün Avrupa ülkelerinde şahit olduğumuz nüfusun dikkat çekici oranda azalması, hatta ters yönde gelişmesi durumu, toplumlarda nüfus açısından dengesizlik oluşmasına sebep olacaktır, ki bunun en esas tesiri çalışan aktif grubun azalması ve 64 yaş üzerindekiler için düşünülen harcamaların artması şeklinde görülecektir. 

Aynı habere göre, halen gri şartlarda olan Japonya’da yaşlı nüfusunun büyümesi öyle bir düzeye gelmiş ki, ülkenin sağlık alana ayırdığı bütçenin %50’den fazlası bu kesimin sağlık ve tedavi ihtiyaçları için harcanıyor. 

Buna göre, son yıllarda nüfusunun giderek azalması durumuyla karşılaşan İran dahil dünya ülkelerinin nüfus politikalarını değiştirip, nüfuslarının büyümesi yolunda politikalar uygulamaları ve gri şartların oluşmasını önlemeleri gerekiyor. 

Bu arada Dünya Bankası İran’da nüfus büyüme oranının 2009-2010 yıllarında %2.1 ve 2011-2012 yıllarında %3.1 olduğunu ilan etti.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)