• Nombre de visites :
  • 527
  • 11/8/2013
  • Date :

İran Dışişleri Bakanı: "Ruslarla yeni nükleer santrali anlaşması"

iran dışişleri bakanı: ruslarla yeni nükleer santrali anlaşması

Tahran, 11 Ağustos 2013 – İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, yeni bir nükleer santralinin inşası için yakın gelecekte Rusya ile anlaşma imzalanacağını bildirdi.Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, görevinin son günlerini geçiren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Salihi, İran Atom Enerjisi Kurumu’nun bundan sonra Enerji Bakanlığı’nın bünyesinde olarak çalışmasıyla ilgili muhabirimizin sorusuna, bu konuda bir duyum aldığını fakat konuyla ilgili kendisiyle görüşülmediğini ifade etti. 

Bu konuda kendi görüşünü dile getiren Salihi, İran Atom Enerjisi Kurumu’nun ticari olmayan bir kurum olarak sayılmasının yanlış olduğunu, zira başta Buşehr nükleer santralinin ve inşa edilecek diğer santrallerin hayatı bu kuruma bağlı olduğunu dile getirdi. 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, yeni bir nükleer santralinin inşası için yakın gelecekte Rusya ile anlaşma imzalanacağını bildirdi. 

Ali Ekber Salihi, atom enerjinin kimliğinde ticari meseleler saklı olduğunu, zenginleştirme çalışmalar ise elektrik ve ilaç üretiminde kullanılan radyoizotop ve diğer tıp meseleleri kapsadığını hatırlatarak, Atom Enerjisi Kurumu’nun Enerji Bakanlığın bünyesine girmesi ise yanlış olan bu şaibenin silemeyi hedeflediğini kaydetti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)