• Nombre de visites :
  • 351
  • 13/7/2013
  • Date :

Davutoğlu-Salihi ortak basın toplantıs

davutoğlu-salihi ortak basın toplantıs

ıTahran, 13 Temmuz 2013 - İran İslam cumhuriyeti ve Türkiye Dışişleri Bakanları Suriye'de ateşkes çağrısında bulundular.MHA - Mısır olaylarıyla ilgili fikir alış verişinde bulunmak üzere bir heyet başkanlığında Ankara'ya bir günlük iş ziyaretinde bulunan İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi katıldığı ortak bir basın toplantısında soruları cevaplandırdı.

İran devlet televizyonun İrna'ya dayandırdığı habere göre iki ülke dışişleri bakanları bu basın toplantısında Suriye gelişmelerine temasla mübarek Ramazan ayı boyunca bu ülkede ateşkes uygulanması talebinde bulundular.

Geçen yıl da İran ve Türkiye dışişleri bakanlarının Suriye'de ateşkes çağrısında bulunduklarını hatırlatan Salihi, bu yılki ateş kes çağrılarının olumlu yanıt bulmasını ve Suriye'de akan kanın sadece Ramazan ayında değil her zaman durmasını temenni etti.

Türkiye ile İran arasında çok özel, eski ve köklü ilişkiler bulunduğuna işaret eden Salihi, "Türkiye ile siyasi anlamda birçok konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Sadece birkaç fikir ayrılıklarımız bulunmaktadır. Bunları da istişare ederek, birbirimizi aydınlatmaya çalışıyoruz. Her zaman şeffaf ve konuşmaya çalışıyoruz, diplomasinin çerçevelerinden uzak durmaya çalışıyoruz, birbirimizle kardeşçe konuşuyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye ve İran'ın çok fazla ortak noktası olduğunu, bunları güçlendirerek fikir ayrılıklarının üstesinden gelinebileceğini de vurgulayan Salihi Mısır'daki duruma temasla da, "Sonunda kendi geleceğini belirleyecek olanlar Mısır halkıdır, Mısır halkının iradesi ve isteği ne olursa olsun herkes tarafından onaylanmalıdır. Mısır'ın siyasetçileri, bilim adamları, seçilmiş kişileri, kontrolü kaybetmemek için ellerinden geleni yapsınlar. İnşallah bunu yaparlar ve bu bereket ayında milli birliklerini sağlayabilirler. Umuyoruz ki Mısır hızlı bir şekilde bu kaos ortamını ve krizi bir an önce atlatır ve ülkede halkın iradesi gerçekleşir" ifadesini kullandı.

Türkiye dışişleri bakanı Davutoğlu da, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve İran'ın köklü ilişkilere sahip iki önemli bölgesel güç olduğunu belirterek, İranlı mevkidaşının en sık görüştüğü meslektaşlarının başında geldiğini, her konuyu kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini kaydetti.

Davutoğlu, "Türkiye olarak bu çerçevede, bu taleplerin dile getirilmesi konusunda da özellikle seçimler ve seçimlerle iş başına gelmiş otoritelere saygı yanında bu tür seçme şansının da verilmediği ülkelerde bir an önce bu tür sağlam meşruiyet zemini oluşması yönündeki talepleri hep destekleye geldik. Maalesef, son dönemde özellikle Suriye ve Mısır bağlamında yaşanan gelişmeler, bölgemizin barış istikrar ve refah havzası haline gelmesinin önünde ciddi engeller teşkil ediyor" dedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)