• Nombre de visites :
  • 414
  • 8/7/2013
  • Date :

Batılıların tersine İran yalnız kendi menfaatini düşünmyor

batılıların tersine iran yalnız kendi menfaatini düşünmyor

Tahran, 08 Temmuz 2013 – 21. yüzyılın Afrika’nın yüzyılı olduğunu ifade ederek, batılıların tersine İran’ın gittiği her yerde yalnız kendi menfaatini düşünmediğini söyledi.Mehr haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, Afrika turu kapsamında önceki akşam Nabiya’ya geçen İran İslam Cumhuriyetiyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, başkent Windhoek’ta yaptığı açıklamada, İran’ın Namibya’da olan Güney Batı Afrika Halk Örgütü SWAPO’ya destek verdiğini dile getirdi. 

Namibya’nın bağımsızlığı öncesinde bu örgütün İran’daki bürosuna işaret eden Salihi, 1990 yılında Namibya bağımsızlığa ulaştığı zaman İran’ın bu ülkede büyükelçilik açtığını, ama söylendiğine göre ekonomik nedenlerle İran büyükelçiliği daha sonra kapatıldığını ifade etti. 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, 15 yıl aradan sonra İran büyükelçiliği binasının açılışına işaret ederek, İran’ın, madeni zenginlik açısından Afrika’da dördüncü ülke konumunda olan Namibya’da ekonomik ve kültür olarak yatırımları olduğuna dikkat çekti.  

Ali Ekber Salihi, Afrika ülkelerinin ekonomik büyüme oranı yüzde dörtten aşağı olmadığını hatırlatarak, 21. yüzyılın Afrika’nın yüzyılı olduğunu söyledi. 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, batılıların tersine İran’ın gittiği her yerde yalnız kendi menfaatini düşünmediğini söyledi. 

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)