• Nombre de visites :
  • 357
  • 26/6/2013
  • Date :

Taksim Meydanı yine kaynadı

taksim meydanı yine kaynadı

Ethem Sarısülük'ün ölümüyle ilgili yargılanan polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması, Taksim Meydanı'nda oturma eylemiyle protesto edildi.

Taksim Meydanı'nda toplanan bir grup, Gezi Parkı eylemlerine destek içinAnkara'da düzenlenen gösteride yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün ölümüyle ilgili yargılanan polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto etti. 

Tramvay durağında bir araya gelen KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası ve TMMOB üyelerinden oluşan Sendikal Güç Birliği ile çeşitli grupların üyeleri, ellerinde çeşitli pankart ve dövizler taşıyarak slogan attı. 

Grup adına açıklama yapan Barış Uluocak, Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınanlar ve tutuklananların serbest bırakılması, eylemlerde yaşanan ölümler ve yaralanmalarda sorumluluğu bulunanların yargılanması gerektiğini söyledi. 

Yaklaşık 3 saat süren protesto sırasında oturma eylemi yapan gruptakiler, yere yatarak, eylemlerde hayatını kaybedenler için "Düşen Adam" eylemi de gerçekleştirdi. 

Yapılan açıklamadan sonra grubun büyük bir bölümü meydandan ayrılırken, bazı eylemciler slogan atmayı sürdürüyor. 

Taksim'de duran adam eyleminden sonra düşen adam protestosu gerçekleştirildi. 

Polis, protesto eylemi sırasında Cumhuriyet Anıtı ve meydan civarında geniş güvenlik önlemi aldı. Kalabalığın azalmasının ardından polis, meydanda beklediği noktaya çekildi. 

Öte yandan Halkların Demokratik Kongresi'ne bağlı başka bir grup da saat 18.30'daGalatasaray Lisesi önünden toplanarak Taksim Meydanı'na yürüdü. "Katiller Cezalandırılsın, Hesabını Soracağız" yazılı pankart taşıyan grup, yürüyüş boyunca "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde slogan attı. 

Ethem Sarısülük'ün abisi Mustafa Sarısülük de kardeşinin polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi ve sihalın sahibi polisin serbest bırakılması kararının bozulması için yarınAnkara'da bir üst mahkemeye başvuracaklarını açıkladı. 

Eylemciler Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı yakınında Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştiren grupla birleşerek eylemlerini sürdürdüler. 

Ankara'da Sarısülük protestosu 

Öte yandan CHP ve BDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için Ankara'da düzenlenen gösteride yaralanıp tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün ölümüyle ilgili yargılanan polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto etti. 

Sarısülük ailesi ile Ankara Direniş ve Dayanışma Forumu üyelerinin çağrısı üzerine Kızılay Meydanında toplanan kalabalık, çeşitli pankartlar açıp, slogan attı. 

Ethem Sarısülük'ün kardeşleri İkrar ve Cem Sarısülük'ün de katıldığı protesto gösterisine,CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, milletvekilleri Levent Gök ve Aylin Nazlıaka ileBDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de destek verdi. 

İkrar Sarısülük, aile adına yaptığı açıklamada, mahkeme kararına tepki gösterip, "Bu ülkede hukuk olmadığı için yargı yerin dibinde. Ethem'in katili hak ettiği cezayı alana kadar yanımızda olun" dedi. 

Mahkemenin halkın vicdanına saygısızlık ettiğini savunan Yakup Akkaya ise "Ethem'i vuran polisin serbest bırakılmasıyla Ethem ikinci kez öldürüldü" diye konuştu. 

Tuncel de Sarısülük'ün demokrasi mücadelesinin bir şehidi olduğunu ifade etti. 

Ankara Direniş ve Dayanışma Forumu adına yapılan açıklamada da devletin, Ethem Sarısülük'ü öldürdüğü iddia edilen polis memurunu koruduğu öne sürüldü.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)