• Nombre de visites :
  • 1022
  • 28/5/2013
  • Date :

İmam Rıza (a.s.)'ın Kur’ani Yaşam Yöntemi

imam rıza (a.s.)ın kur’ani yaşam yöntemi

Yazar: Muhammed Cavad Tabesi

Merhametli davranış:

Ayaşi Tefsiri'nin yazarı kendi kitabında Safvan’dan şöyle naklediyor: Muhammed ibni Halid’in İmam Rıza"yı (a.s.) ziyaret etmesi için İmam'dan izin aldım. Aynı halde İmam'a dedim ki, adıgeçen şahıs önceki söylediklerinden vaz geçmiş ve kendi söylediğine göre bu ziyaretten kastı İmamı itaat etmektir.

İmam Rıza (a.s.) buyurdu: onu getirin. Halid’in oğlu İmam'ın (a.s.) yanına gelince dedi: sana kurban olayım! Ben geçmişimden pişmanım ve kendime zulüm etmişimdir.

Halid İmam'a (a.s.) dedi: ben geçmişimden tevbe ediyorum ve benim mazeretimi kabul etmenizi ve geçmişimi afetmenizi rica ederim. İmam (a.s.) buyurdu: evet kabul ediyorum; çünkü kabul etmezsem, bu ve arkadaşlarının zahmetlerini mahvetmek anlamına gelir (Safvana işaret yaparak) ve aynı halde afetmezsem, muhaliflerin dediği söze uygun olur. Allah-u  Teala Peygamberine (s.a.a.) şöyle buyurdu:

فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنْتَ فَظّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضّوا مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فِي اْلأَمْر’ (Al-i İmran/159)(1) Allah'tan gelen bir rahmetten dolayı sen onlara yumuşak davrandın. Velev sen onlara kaba ve katı kalpli olsaydın, elbette etrafından dağılıp giderlerdi. Onlar için mağferet dile ve iş hususunda onlarla müşavere et.

Sonra babasının halini sordu. Cevap verdi ki, babam vefat etti ve Hazret (a.s.) onun için de mağferet diledi.

İmam Rıza'nın (a.s.) kastı bu idi ki, senin mazeretini kabul etmezsem, Safvanın bizim hakkımızda söyledikleri doğru çıkmayacaktır ve bu iş bizim muhaliflerimize de bir bahane olup onlar İmam neden bir kişinin mazeretini kabul etmedi diye soracaklar.

Allah'a hakkında her zaman iyi düşün:

Muhaddis-i Kumî Muntehiy ul-Âmal kitabında şöyle yazıyor: Ahmed ibni Ömer ibni Ebi Şubey-i Cebeli Nufili diye meşhur olan Hüseyin ibni Yezid şöyle dediler: Hazret-i İmam Rıza (a.s.)'ın yanına gidip ona şöyle dedik: biz geçmişte bol rızıklı idik ve yaşamımız rahat geçerdi ancak halimiz değişti yani fakir olduk. Allahtan bizim eski halimizin dönmesini isteyiniz.

İmam (a.s.) cevapta şöyle buyurdu: nasıl olmak istersiniz? Padişahlar gibi mi olmak istersiniz? Peki haliniz Tahir ve Herseme (2) gibi olup da inanç bakımından şimdiki halinizin tersi olsa sevinir misiniz?

Biz dedik: hayır, Allah'a yemin ederiz ki, dünya ile ahiret ve onda olan ne kadar altın ve gümüş varsa bizim olsa bile böyle bir hal bizi sevindiremez.

Notlar:

1.     Ayaşi Tefsiri, cilt 1, s. 203

2.     Bunlar Abbasi Me’munun iki yetkilisi idiler.

Çeviri:Ürün Özedönüş


İmam Rıza (as)’ın Kur’anî Yaşamı

İmam Rıza(a.s)ın Namazda Çeşitli Sûreleri Kıraat etmesi

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)