• Nombre de visites :
  • 1110
  • 23/5/2013
  • Date :

İmam Rıza (as)'ın Davranışları

imam rıza (as)ın davranışları

İmam Rıza (as)'ın Davranışları ve Ahlâkı Bir kişi İmam’a dedi: Allh’a yemin ederim ki yeryüzünde şerafet ve iyilikte hiçkimse  sizin babalarınız gibi olamaz.

İmam şöyle söyledi: Tavka sahibi olmaları onlara onur ve şeref verdi. Allah’a itaat etmeleri onları yüceltti. (1)

Belh sakinleri şöyle söylüyor: Horosan seyahatinde İmam Rıza (as) eşlik ediyorduk. Bir gün büyük bir sofra açtırarak İmam tüm hizmetlileri ve hatta zenci köleleri sofraya oturturarak onlarla yemek yedi.

Ben İmam’a şöyle söyledim: Canım sana feda olsun bunların başka bir sofrada oturması daha iyidir. Şöyle buyurdu: sessiz olun herkesin Rabbi birdir. Her anne baba da birdir. Herkesin ödülü yaptığı amellerle ölçülür. (2)

İmam’ın hizmetlisi Yaser şöyle söylüyor: İmam Rıza (as) bize şöyle söylemişti ki eğer siz yemek yerken başınızın üstüne gelerek sizden bir iş yapmanızı istesem yemeğiniz bitmeden ayağa kalkmayın. Bu yüzden pek çok kere İmam bize seslenirdi ona cevap olarak yemek yemekle meşgul olduğumuz söylendiğinde o değerli Hazret bırakın yemeklerini bitirsinler derdi. (3)

Bir kere bir yabancı İmam’a gelerek selam verdi şöyle söyledi: ben sizin,babanızın ve ecdadınızın dostuyum, hacdan döndüm ve yol paramı bitirdim eğer mayilseniz bana merhamet edin bende vatanıma ulaşabileyim. Orada sizin tarafınızdan aynı miktada parayı fakirlere sadaka vereceğim. Çünkü ben kendi şehrimde fakir bir insan değilim. Şimdi seyahatte parasız kaldım.

İmam ayağa kalkarak diğer odaya geçti ve oradan 200 dinar getirerek ona verdi. O şahsa şöyle söyledi: bu 200 dinarı al ve yol için hazırlık yap bunu nimet bil ve benim tarafımdan sadaka vermen de gerekli değil...

O şahıs dinarları alarak gitti. İmam o odadan daha önceki yerine geri döndü ve ondan sordular sizin dinarları aldığınız zaman neden görmesini istemediniz?

Şöyle buyurdu. Onda ihtiyaç sahibi olma utancını ve sorusunu görmemek için...(4)

Değerli ve masum İmamlarımız insanların danışmanlığı ve eğitimlerinde sadece sözlerle yetinmemiş ve onların amellerini özel bir dikkatle izlemişlerdir. Yaşam yolunda yaptıkları yanlışlarda onlara yol göstererek saptıkları yoldan doğru yola hidayete erdirerek diğerlerine ve gelecek kuşaklara öğretmişlerdir.

İmam Rıza (as)  dostlarından Süleyman Caferi şöyle söylüyor: İmam’ın bazı işleri için onun hizmetindeydim. İşim bittiği zaman ayrılmak istedim. İmam buyurdu: Bu gece bizim yanımızda kal.

1-    Uyun Ahbar er-Rıza 2.cilt sf 174

2-    Kafi 8. cilt sf 230

3-    Kafi 6. cilt sf 298

4-    Menakıb 4. Cilt sf 360

Çeviri:Ürün Özedönüş


İmam Rıza (as)

İmam Rıza (as)’ın Güzel Ahlakı-1

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)