• Nombre de visites :
  • 916
  • 22/5/2013
  • Date :

İmam Rıza (as)

imam rıza (as)

İmam Rıza (as)'ın Davranışları ve Ahlâkı Bizim pak ve masum İmamlarımız halkın arasında halkla birlikte yaşarlardı. Pratikte halka yaşam ve fazilet dersleri verirlerdi. Onlar diğer insanlar için bir model ve iyi birer örnektiler.İmamların yüksek makamları onları insanlardan ayırt eden bir özelliğe sahipti. Allah’ın yeryüzünde seçilmiş kulları idiler.Aynı zamanda toplumdan gizlenmeyerek insanlardan kendilerini uzaklaştırmıyorlardı. Özel zorbalık yolu ile kendilerini halktan uzaklaştırmoyor ve nnsanları asla köleliğe sürüklemiyerek küçümsemiyorlardı.

İbrahim bin Abbas şöyle söylüyor: Hiçbir zaman İmam Rıza (as) birinin sözlerine vefasızlık ettiğini ve sözü bitmeden onun sözünü kestiğini görmedim. Asla ihtiyaç sahibinin ihtiyacı giderilene kadar reddetmezdi. Başkasının yanında ayaklarını uzattığını ve asla hizmetlilerine, kölelerine kötü söz söylediğini görmedim. Onun gülmesi kahkaha şeklinde değil belki sadece tebessümle idi. Yemek sofrası geldiği zaman evin insanları hatta kapıcıları dahil onun sofrasında otururlar ve İmam eşiliğinde yemeklerini yerlerdi. Geceleri uyanık kalır ve az uyurdu. Çoğu geceler sabaha kadar uyanık kalarak ibadetle meşgul olurdu. Çoğu kez oruç tutar ve her ay üç günlük oruçlarını terk etmezdi.(1) Gizli şekilde yaptığı pek çok hayır işi vardı ve daha çok karanlık gecelerde gizli olarak fakirlere yardım ederdi. (2)

Muhammed bin ebi İbad şöyle söylüyor: O hazretin halısı yazları hasırdan ve kışında eski bir kilim parçası idi. Giysileri evde kalın ve kaba idi ama halka açık toplantılara katıldığı zaman geleneksel olarak iyi giyinir ve kendisini süslerdi. (3)

Bir gece İmam’ın misafirleri vardı ve sohbetleri sırasında ışıkta bir problem meydana geldi. İmam’ın misafiri ışığı düzeltmek için elini uzattığı zaman İmam buna izin vermeyerek kendisi düzeltti ve şöyle söyledi:  Biz misafirlerimize hizmet ettirmeyen bir grubuz. (4)

Bir kerede İmam’mı tanımayan bir kişi hamamda ondan kendisini keselemesini istedi. İmam (as) kabul ederek keseleme işlemiyle meşgul oldu. Diğerleri İmamı bu şahsa tanıttırdılar. Şahıs utanarak özür dilemeye başladı fakat İmam onun özür dilemelerine aldırış etmeden keselemeye devam etti ve onu teselli ederek hiçbirşey olmadığını söyledi. (5)

1-    Ayın ilk perşembesi ortasında Çarşamba ve ayın son perşembesi oruç tutmak hakkında masum İmamlar şöyle buyuruyor: bir kimse eğer Ramazan ayındaki oruca ek olarak her ay bu üç günde oruç tutarsa tüm yıl oruç tutmuş gibidir.

2-    E’lam ul-Vera sf 314

3-    E’lam ul-Vera 315

4-    Kafi 6. cilt sf 283

5-    Menakıb 4 cilt sf 362

Çeviri:Ürün Özedönüş


İmam Rıza (a.s)’ın Seçkin Ahlak ve İbadeti

İmam Rıza (as)’ın Fazileti ve Siresi (1)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)