• Nombre de visites :
  • 5703
  • 31/5/2013
  • Date :

Tarihi Tizno Evi,Dezful

tarihi tizno evi,dezful

Evin asıl alanı içe dönüktür; zemin katında asli bir sundurması ve birinci katta ise iki daha küçük sundurması vardır. Bahçenin döşemesinde 20*20*3 ebatlı kerpiçleri kullanmışlar. Bina iki katlıdır ve ve onun zemin katı dört basamak bahçeden yüksektedir. Asli sındurma ve zemin katı odalarının önünde gölgelik vardır.

Bu binanın iç ve dış cephelerinde kavislerin üstünde kerpiç kullanılarak çok ince ve güzel Huven Çiniler çeşitli planlarla yapılmıştır bu işlemeler her görenin teveccühünü kendine çekiyor. Asli sındurmanın önü eskiden çeşitli renkli camlarla kapanmış imiş ve güneş onlara çarpınca çok güzel yansımalar ortaya çıkıyormuş. Asli sundurmanın iki tarafında Kulam Gerdiş ya Guşvar denen küçük odalar vardır.

Asli sundurmaya giriş bu küçük odalar vasıtası ile olanaklıdır. Daha sonralar bir kaç ailenin burada kaldığı yüzünden bu küçük odalar mutfak olarak da kullanılmıştır ve sundurmanın camlı önü kaldırılmıştır. Dezfulun eski binalarında gözüken başka bölümlerden iki çeşit yeraltı katını söleyebiliriz: Şebistan ve Şevadan. Bu evin Şebistanı bahçeden yaklaşık 150 cm aşağıdadır bir kaç basamakla bahçeye çıkan üç girişi vardır. Şebistan mimarlık malzemeleri ile düzelmiştir ve onun duvarları yük taşıyan çeşitten olup yukarı katların yükünü yere transfer ediyor. Şebistanın ışığı gölgeliğin cephesinde görülen bir kaç küçük delikle içeri giriyor. Zemin katının bahçeden yukarıda olması yeraltı katının rahatça ışık almasını sağlamaktadır. Deliklerin eğimli olması ışığın Şebistan kısmına yansıması ve bütün alanını ışıklandırmasına sebep olmuştur.

Bahçe ile şebistanı bir birine bağlayan basamaklar da güzel kerpiç malzemeler ile süslenmiştir ve böylece toprağın dökülmesi de önlenmiştir. Şevadanın kazılması Dezfulda yerin çok direnişli Konglumera taşlardan oluşması yüzünden olanaklı olmuştur. Konglumera sedimanlardan oluşan bir taştır. Toprak ve kirecin küçük tanelerinin bir birine yapışması bu çeşit taşın çok mukavemetli olmasına sebep oluyor. Bahçenin iki tarafında yüksek basamaklar vardır. Bu basamaklar bizi binanın ilk katına götürüyor. Birince katta kerpiç ile döşenmiş gölgelikler vardır. Geçmişte havanın uygun olduğu zaman bu gölgelikleri istirahat ve bir yere toplanmak için kullanıyormuşlar. Şu anda da Tizno evinin Dez nehrinin güzel sahiline yakın olması ve onun Dezful şehrine göre güzel bir konumu olması seyredenlerin gözü önünde çok güzel ve harika bir manzara sergilemektedir.

Bu evin Tizno adlandırılması sahibinin adı olmasıdır. Şu anda Tizno Evi artık Dezfulun Kültür Mirası Dairesi olarak kullanılmakta ve Dezfulun turizm cazibelerinden biri sayılmaktadır. Dezfulu ziyaret eden misafirler kerpiçler festivalinin lezzetini alabilirler.

Çeviri:Ürün Özedönüş


Tizno Evi

Dezful -1

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)