• Nombre de visites :
  • 6465
  • 3/6/2013
  • Date :

Dezful Şuy Şelalesi, Ortadoğunun en büyük şelalesi

dezful şuy şelalesi, ortadoğunun en büyük şelalesi

Şuy şelalesi Zagros sıradağlarında ve İranın en büyük ve en güzel şelalelerindendir. Bu şelale Dezful şehrinin bölümlerinden olan Şuy köyünün yaında ve Huzistan Vilayeti ile Lorestan Vilayetinin sınırındadır. Bu şelalenin yğksekliği 85 metre ve eni ise 70 metredir.

Bu şelale ilkbaharda çok güzel ve yeşil doğası vardır. Şuy şelalesi Çeheloyek dağı ile Salonkûh arasındaki derede ve Gerpe adlanan bölge de onun yakınlığındadır.

Şuy Şelalesine varmak için iki yol mevcuttur: birinci yol Dezfulun Serdeşt ve Pirçel bölgesi denen yoldan ve ikinci yol ise Endimeşk şehrinin Telezeng demiryolu istasyonundandır. Bu şelalenin yanında başka bir büyük şelale daha vardır ve çoğu zaman İkinci Şuy Şelalesi denir. Bu ikinci şelale asıl şelaleye göre uygun derinliği vardır ve tehlikesizdir ona göre, yüzmek için uygun bir yer sayılır.

Şuy Şelalesinin Huzistan ile Lorestan Vilayetleri arasında olduğu için ilkbaharın sonu ve yazda sıcak havası olur; ancak yüksekliklerde ve şelalenin yanında hava serindir. Şelaleye yetişmek için bir kaç saat yaya yol gidilmesi gerektiği için ve gündüz zamanı havanın sıcak olduğundan Şuy’a gitmenin en uygun vakti ilkbaharın başlangıcıdır. Öbür taraftan, ilkbaharda bu bölge çok yeşil ve manzaralıdır. Şuy Şelalesinin özelliklerinden onun bir kaç yüz metreliğine kadar hiç görülmemesidir. Dağlık bölgede çok sarp kayalardan ve uçurumlardan geçtikten sonra bir dönüşun sonunda birden bire bir büyük ve azemetli şelaleni kendi karşınızdas görecekseniz. Bu ise doğanın ince işlerindendir ki, güzelliğini saklayıp birden bire sergiliyor. Şelalenin tarafından esen serin rüzgar ve hatıra olarak ilk çektiğiniz fotoğraflar bütün yol yorgunluğunu canınızdasn çıkaracaktır.

Şuy bölgesinin dokunulmamış kalması:

Şuy Şelalesi bölgesinin dokunulmamış kalmasının bir nedeni belki de onun yolunun çok zor olmasıdır. Bu bölgenin araba yolu yoktur ve sadece kuzey taraftan tren yolları ile yada Huzistandan buraya gitmelisiniz. İkinci olarak yol uzundur ve yalnız yaya yada katırlar ile gidilmelidir. Yol üzerinde bazı kaya uçurumları olması az bir sayıda insanların buraya gelmesine sebep olmuştur ve bölge dokunulmaz ve temiz kalmıştır.

Çeviri:Ürün Özedönüş


Dezful -1

Dezful -2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)