• Nombre de visites :
  • 9487
  • 1/6/2013
  • Date :

İranın En Yüksek Dağları-1

iranın en yüksek dağları

İran kültüründe dağ mukavemet ve direniş simgesidir. Dağda yürüme ve dağa tırmanma çok sevilen spor etkinliklerinden sayılmaktadır. İranda yüksekliği 2000 metreden fazla olan 390 dağ ve yüksekliği 4000 metreyi aşkın 92 dağ vardır ve buna göre İran dünyanın yüksek ülkelerinden biri sayılır.

Demavend:

Elburz sıradağlarından olan Demavend tepesi İranın en yüksek zirvesi ve dünyanın en güzel dağlarından biridir. En eski zamanlardan bu dağa teveccüh edilmiş ve bir çok tarihi belgeler, yazıtlar ve şairler ile yazarların eserlerinde onun adı geçmektedir. Bu sönük yanardağın yüksekliği 5610 metredir ve ona tırmanmak için yaklaşık on yol mevcuttur.

Demavendin tepesine varmak için çeşitli yollar vardır. Bu yolların en tanınmışları aşağıdakilerden ibarettir: Kuzey Cephesi; bu cephenin tırmanış yolu iki Siyule (sağ taraf) ve Dubisel (sol taraf) buzullarının ortasındandır.

Kuzeydoğu Cephesi; Taht-i Fereydun sığınağı bu yol üzerindedir. Batı Cephesi; Simurg sığınağı bu yol üzerindedir. Güney Cephesi; güneydoğu tarafından Pulur, Rine, Gusifendsera ve Bargah-i Sevvum dağları bu yol üzerindedirler. Bu yolların en kolayı güney cephe ve en zoru ise kuaey cephedir. Kuzey, güney ve kuzey doğu cephelerinin üçü de köylerin yakınındadır ve hepsinin yol üzerinde sığınakları vardır.

Demavend Zirvesi bir ulusal eser olarak 1381 (2002) yılında çevre Koruma Organizasyonu tarafından korunan bölgeler grubuna dahil edilmiştir.

Sebelan (Savalan):

Savalan zirvesi 4850 metre yüksekliği ile İranın kuzeybatısında Erdebil Vilayetindedir. Çeşitli volkanik kraterler ve bir çok sıcak sulu kaplıcalar Savalanın özelliklerinden sayılmaktadır. Savalana çıkmak için turistler ve dağcılar araba ile araba yolunun en son noktası olan Kotursuyu kaplıcası olan noktaya kadar giderler.

Kotursuyu ve Erdebilin arasındas 100 kilometre mesafe vardır ve çok turistik cazibeleri olan bir zor ve dağlık yolu vardır. Kotursuyundan Savalana kadar tırmanma yaklaşık 8 saat sürer. Bu yol çok yokuş olduğuna rağmen güzel kokulu ve vahşi bitki ve çiçekler ile dolu yeşil ve zinde yamaçlarına göre bu yol üzere adım atıp dağa tırmanmak çok lezzetlidir.

Taht-i Süleyman- Alemkûh

Taht-i Süleyman ve Alemkûh sıradağları Taht-i Süleyman Grubu diye adlandırılır. Bu dağlar asıl Elburz sıradağlarından ayrılan bir kaç dağdır. Kelardeşt şehrinin güneyinde olan bu dağların durumu 45, 50 ve 51.10 derece doğu enlem ve 36.15 derece kuzey boylam arasındadır.

Taht-i Süleymanın yüksekliği 4650 metredir. Alemkûh ise 4850 metre yükseklik ile Savalanın yanında ve Demavendden sonra Savalan ile birlikte İranın en yüksek zirvesi sayılmaktadır.


Demavend Dağı

Demavend Dağı (Resim Galerisi)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)