• Nombre de visites :
  • 486
  • 27/4/2013
  • Date :

Salihi: Ashton en kısa zamanda temasa geçsin

salihi: ashton en kısa zamanda temasa geçsin

Tahran, 27 Nisan 2013 – İsveçli mevkidaşıyla görüşen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi’nin yapılan müzakerelerin devamı için İran nükleer başmüzakerecisi ile en kısa zamanda temasa geçmesini istedi.Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, Asya’nın Kalbi ülkelerin dışişleri bakanlarının üçüncü oturumuna katılmak için Kazakistan’a giden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, oturum kapsamında İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bilt ile bir araya gelerek görüş alışverişi yaptı.

Bu görüşmede özellikle Almatı 1 ve 2’de yapılan nükleer müzakereler olmak üzere Afganistan ve Suriye hususnda düşünce teatisinde bulunuldu.

Salihi bu görüşmede AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Chatrine Ashton’un yapılan nükleer müzakereler sonuçlarını en kısa zamanda 5+1 ülkelerinin başkentlerine bildirmesini istedi. 

İran İslam Cumhuriet Dışişleri Bakanı ayrıca Kazakistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları ile yaptığı görüşmesinde, zaman kaybetmeden Almatı 1 ve 2 oturumların devam etmesinin yanısıra müzakerelerin başlanmasına yönelik gerekli zeminin hazırlanması için Ashton’un İran nükleer başmüzakerecisi Said Celili ile en kısa zamanda temasa geçmesini istedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)