• Nombre de visites :
  • 2846
  • 5/3/2013
  • Date :

İyi Bir Annenin Özellikleri

iyi bir annenin özellikleri

1. Kaf, Ha,Ya, Ayn, Sad.

2. Bu, Rabbinin Zekeriyya kuluna olan rahmetini, bir anıştır.

3. Bir zaman, Rabbine gizli bir seste yalvarmıştı.

4. Demişti ki: "Ey Rabbim, gerçek şu ki, benim kemik (im) gevşedi, baş (ım) bembeyaz alev aldı (Saçlarım ağardı) ve sana (ettiğim) dua ile ise hiçbir zaman mutsuz olmadım ey Rabbim!

5. Ben bu halimle, arkamdan yerime geçecek olan akrabalardan endişeliyim. Karımda kısır bulunuyor, onun için bana bir dost ver!

6. ki, hem benim mirasçım, hem de Ya'kub ailesinin mirasçısı olsun. Hem de hoşnutluğuna onu kavuştur Rabbim!

7. Allah: "Ey Zekeriyya, haberin olsun, Biz sana Yahya adında ve bundan önce kendisine hiçbir adaş yapmadığımız bir oğul müjdeliyoruz dedi.  (Meryem 2–7)

İyi Bir Annenin Çocuğu Üzerindeki Etkisi:

İyi bir annenin çocuğu üzerinde büyük ölçülerde tesir ettiğinde şüphe yoktur. Çocuk yetişkin bir birey olduğu zaman bile, annenin eylem ve sözleri hala çocuk üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Birçok insan annelerinin manevi makamlara yükselmelerinde ve tekâmül göstermelerindeki rollerini vurgulamış, bunu yadsımamışlardır. Büyük şia hakimi Şeyh Murteza ENSARİ annesinin vefatı üzerine şiddetli şekilde ağlamıştı. Öğrencilerinden birisi “ alim birisine annesinin ölümü için bu derece ıstırap çekip, gözyaşı dökmek yakışır mı?”‌ diyerek kınar.Şeyh ise öğrencisine cevaben; “Öyle görünüyor ki sen annenin Allah katında yüce dereceler getiren razılık makamından bihabersin.Annem bana uygun terbiyeyi verip, benim için pek çok zorluğa göğüs gerip, bu merhaleye gelmeme yardımcı olmuştur.Bana verdiği terbiyeyle tekamülümün yolunu açmış, ilimde yüksek mertebelere gelmemi sağlamıştır. ”‌ buyuruyor.

Nechul Belaganın derleyicisi Seyyid Razi annesi öldüğünde çokça yas tuttu.

Onun için yazdığı şiirde şöyle diyordu;

Ah Anneciğim! Kederli gözlerimden dökülen yakıcı gözyaşı damlacıklarım belki kalbimdeki hüzün dağını eritir, yok eder ümidiyle, ayrılığından ağlıyor, göz yaşı döküyorum.

Ah Anneciğim! Sen yabancı ellerde mahpus olduğunda salıverilmen için sahip olduğum her şeyi feda edebileceğim kıymetli bir mücevher ve paha biçilmez bir inci gibisin.  Fakat eyvah, eyvah ki,  ölüm seni elimden aldı ve ölümcül pençelerden geriye senden hiçbir şey kalmadı bana.

Ah Anneciğim! Dünyadaki tüm anneler senin gibi erdemli, fazilet sahibi olsaydılar; gerçekten çocuklar babalarının varlığını arzulamazlardı.

Ah Anneciğim! Her şey şahit ki sen şerefli ve yüce bir kadınsın çünkü sen toluma terbiyeli ve erdemli çocuklar kazandırdın… (Matem toplantısından bir alıntı)

Merziye HAKLI


Anne-baba olma sanatı

Anne ve babanın isteğine amel etmenin ölçüsü

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)