• Nombre de visites :
  • 444
  • 5/3/2013
  • Date :

Türkiye halkı Suriye'ye askeri müdahaleye karşı

türkiye halkı suriyeye askeri müdahaleye karşı

Türkiye hükümetinin Suriye ve bölge ülkeleri konusundaki siyasetlerine muhalif partilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından da tepkiler  gelmeye devam ederken halkın Suriye'ye her hangi bir askeri müdahaleye kesin karşı olduğu bildirildi.

Türkiye  medyasının verdiği habere göre, halkın yarısından fazlasında Suriye aleyhinde bir saldırının  Türkiye'nin güvenliğini  tehdit edeceği görüşü hakim.

Presstv'nin haberine göre, İstanbul üniversitesi tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında,  katılımcıların yüzde 51'i, Suriye  aleyhinde bir saldırının Türkiye'nin güvenliğini direkt olarak tehdit edeceği görüşü hakim oldu.

Öte yandan Türkiye Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Adnan Gümüş ve Eğitim Fakültesi Felsefe Grubu Araştırma ve Yöntem dersi öğrencilerinin ortaklaşa yaptığı çalışmada, Adana halkının Suriye'ye yapılacak olası bir müdahaleye karşı olduğu görülüyor. Anket sonuçları AKP'nin Suriye konusunda kendi seçmenini dahi ikna edemediğini gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 56'sı Suriyeliler ile dostluğun her iki tarafa da yarar sağlayacağını düşünüyor. Ankete katılanların ağırlıklı görüşü, Suriye'deki çatışmaların bir iç savaş veya kardeş kavgasından çok, dış müdahale ve emperyalist güçlerin kışkırtması olduğu yönünde.

Araştırmada Türkiye'nin muhaliflere destek olduğu kanaatinde olanların oranı yüzde 68'i buluyor. ABD için ise bu oran yüzde 93'e çıkıyor. Adanalılara göre çatışmalı ortam, yüzde 94 oranında ABD'nin işine geliyor.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)