• Nombre de visites :
  • 598
  • 16/1/2013
  • Date :

İslam Ağlama ve Matem Dini mi?(1.Bölüm)

islam ağlama ve matem dini mi?

Gülmek androfin adlı bir hormonun salgılanmasını çoğaltır ve bu madde ise dertleri ortadan kaldırır. Androfin bedende oluşan morfin maddesi gibidir. Bu maddenin miktarı bedende spor yaparken yada heyecanlı faaliyetler zamanında çoğalır.

Belki sizde bazen bu soru yada deyişle karşılaşmışsınızdır ki, İslam ve Müslümanlar eğlence ve gülmekten daha ziyade ağlamak, matem ve siyah giyinmek taraftarıdırlar. Surat asmak, ciddi konuşmak, gülmek ve şaka ile eğlenceyi terketmek, kuru ve eğilmez olmayı dindar insanların özelliklerinden zanneden kişiler az da değildir. Bir genç şöyle söylüyordu: Camiiler her zaman matem ve ağıt yeri olmuş ve hala öyledir. Namaz kılanların toplandığı yer olan mescidlerde her şey siyahdır: kapı, duvar, bayrak, çay, hurma ve namaz kılanların giyimleri bile.

Bu yazıda özet olarak bu mesele ve şüpheye cevap vereceğiz:

1.     Yukarıda söylenen konuyu destekleyenlerin bazısı aşağıdaki ayet-i şerifeye işaret ediyorlar ki;

فَرِحَ الْمُخَلَّفُونَ بِمَقْعَدِهِمْ خِلاَفَ رَسُولِ اللّهِ وَكَرِهُواْ أَن يُجَاهِدُواْ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَقَالُواْ لاَ تَنفِرُواْ فِي الْحَرِّ قُلْ نَارُ جَهَنَّمَ أَشَدُّ حَرًّا لَّوْ كَانُوا يَفْقَهُونَ  فَلْيَضْحَكُواْ قَلِيلاً وَلْيَبْكُواْ كَثِيرًا جَزَاء بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ

... ‘Artık onlar az gülsünler ve çok ağlasınlar, yapmış olduklarının cezası olarak’ (Tevbe/81,82).

Özet cevap: Yukarıdaki ayetler bütün müslümanlar için yaklaşım gösteren ölçütler değildir. Bu ayetler Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (saa)’in İslam düşmanlarının karşısında cihad ve savaşmak için çağırdığı zaman davetini reddeden ve çeşitli bahanelerle Allah’ın Resulü’ne eşlik etmeyip kendi gündelik düşük yaşamlarına devam edenler için gelmiştir. Resulullah (saa) onlara hitaben şöyle buyurdu: ‘Bundan sonra siz artık çok ağlayıp ve az gülersiniz’

2.     Önemli bir nokta da şudur ki, neşe ve gülme insanın önemli hayati ve psikolojik ihtiyaçlarından olup insanın zihninde ve yaşamında çok önemli etkileri ve tesirleri vardır ve aşağıda bunlara kısaca işaret edersek faydalı olacaktır:

-         Güldüğümüz zaman yüzümüzün 15 kası hareket eder.

-         Bedenin savunma gücü artar.

-         Kalbin atışı artar, beynin daha fazla oksijen alır, buna göre de daha çok huzur hissedilir.

-         Bir çeşit spor sayılır. Bir dakika gülmek 40 defa nefes almak ve 45 dakika spor yapmakla eşittir.

-         Kan basıncını kontrol etmekte etkilidir. Kalp hastalıklarına kapılma tehlikesini azaltır.

-         İştahı çoğaltır ve yemeğin sindirilmesini kolaylaştırır.

-         Akciğer hava ile dolup aynı halde fazlalıklarını atar.

-         Karaciğer fazla maddelerini dışarı atar ve insanın cildini ferahlatır.

-         Öğrenme gücünü artar.


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)