• Nombre de visites :
  • 2460
  • 16/8/2012
  • Date :

Zorla Yapılan Evlilikler -2

zorla yapılan evlilikler

Böylesi bir evliliğin neticesi, mutsuzluktan ve acıdan başka ne olacaktır? Kız, tüm benliğiyle nefret ettiği bir adamın evine gitmiştir.

Bu adamı sevmediği için zorluklar, sıkıntılar ve rahatsızlıklar baş göstermeye başlar. Adam da doğal olarak karşı tepki verir. Sonuçta çekişmeler, ihtilaflar ve uyumsuzluklar artık sürekli bir hal almaya başlar.

Bir müddet sonra iş ya boşanmaya varacak ya da bir ömür boyunca bu zorunlu zindanda işkence ve azap çekilecektir. Bu tür mutsuz ailelerde yetişecek masum çocukların kaderi de malumdur. Bu mutsuzluğun ve felaketin tüm sorumluluğu, kızlarına eş seçerken onunla istişare etmeyen ve onun isteklerine ve eğilimlerine karşı böyle bir evliliği ona dayatan cahil ve bencil anne babalarındır.

Onlar bu şekilde, kızlarını meşru bir haktan yani kendi eşini seçme hakkından mahrum etmişlerdir. Bu, dünyada da, ahirette de karşılıksız kalmayacak büyük bir ihanettir.

Aşağıdaki Mektuba Dikkat Buyurun:

1- Bay… mektubunda şöyle yazmaktadır:

On sekiz yaşında bir gencim. Görüşümün sorulacağı bir çağa adımımı atar atmaz, annem ve babam amcamın kızının ismini önüme koydular. Hâlbuki ben, o kızı zorla benimle nikâhlamak için getirdikleri ana kadar bu işten bir şey anlamamıştım. Ben onların bu dayatmalarına boyun eğmekten başka bir şey yapamamıştım. Sonuçta iş bitti ve benim ilk sıkıntılarım, dertlerim ve acılarım başlamış oldu. Mecburdum; çünkü beni evden kovuyorlardı. Bu süre boyunca ben daha yüksek tahsil yapmak bir yana lise diplomamı bile alamadım.

2- … şehrinden bay… mektubunda şunları yazıyor:

Beş yıldır orduda hizmet veriyorum. Yaklaşık dört yıl önce, amcamın kızıyla nikâhlandım. Dört yıldır,hayatla ilgim kesildi. Çünkü hayatını zehir ettiğim bu kızla anne ve babamın ısrarları yüzünden nikahlandım. Ben bu kızı sevmiyordum; ama annemin ve babamın ısrarı yüzünden onu istemeye gittim ve kendimin de onun da hayatını mahvettim. Geçmişi unutup bu yeni hayatımda mutlu olabilmek için her şeyi yaptım, ama olmadı. İzin alıp eve geldiğimde anneme, babama ve eşime rahatsızlık veriyorum. Annem ve babam hatalarını şimdi anlıyorlar; ama iş işten artık geçmiş bulunuyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Her namazdan sonra, ağlayarak ellerimi kaldırıp dua ediyorum. Bu kızın hayatını niçin mahvettim ve onu mutlu edemiyorum diye acı çekiyorum. Bu noktada kızlara ve erkeklere şu hatırlatmayı yapmayı yararlı görüyorum. Sizlerin eşlerinizi seçmek konusunda tam bir özgürlüğünüzün olduğu ve başka hiç kimsenin size bir başka kişiyle evlenmeniz konusunda dayatmaya hakkının bulunmadığı doğrudur; ama bu özgürlük hakkının sizi, kuruntulara, müşkülpesentliğe ve yüksekten uçmalara düşürmemesine dikkat edin. Sonuçta kızlar da, erkekler de evleneceklerdir. Kendi ekonomik ve toplumsal şartlarınızı göz önünde bulundurun ve talip olanlardan biriyle evlenin. Yükseklerden uçmayı bir tarafa bırakın. Yükseklerden uçtuğu ve çeşitli bahanelerle taliplerini reddettiği için ömrünün sonuna kadar aile kurmak şeklindeki bu büyük ilahî nimetten mahrum kalan kızların ve erkeklerin sayısı çoktur.

"Eş Seçimi" kitabından alıntıdır.

 Ehlibeytalimleri


Zorla Yapılan Evlilikler -1

Evliliğin Önemi

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)