• Nombre de visites :
  • 1002
  • 17/7/2012
  • Date :

Şiileri eleştirmek için okudum, Şii oldum

şiileri eleştirmek için okudum, şii oldum

Şia’nın büyük alimlerinden Şeyh Mufid’in Ehlibeyt(a.s)hakkındaki kitabını okuduktan sora, Şia mektebini kabul ettim.

Yeni Şii olan Vahhabilerden “İsam el-İmad”‌, araştırıp açıklarını bulmam için bana verilen, Şia'nın büyük alimlerinden Şeyh Mufid'in Ehlibeyt (a.s) hakkındaki kitabını okuduktan sora, Şia mektebini kabul etmeye karar verdiğini açıkladı.

Şafak Haber Ajansı Shafaqna'nın İsna'dan naklettiği habere göre, el-Ezher Üniversitesi hocalarından “İsam el-İmad”‌ Kuran düşünceleri sofrası programında, üniversite öğrencilerine yaptığı konuşmada, Vahhabiler ve Şiiler arasındaki en büyük ihtilaf konusunun İmam Ali olduğunu, kendisinin İmam Ali'nin hayatını çok dakik bir şekilde araştırdıktan sonra Şia mektebinin hakkaniyetini daha iyi anladığını ve Şii olduğunu söyledi.

Amerika ve İngilizlerin Vahhabilerin en büyük destekçisi olduğunu belirten Üstad İsam el-İmad, Vahhabilerin yollarını kaybettiklerini söyledi.

Vahhabilerin Ehlibeyt'e (a.s) asla inanmadıklarını, onlara biraz olsun sevgi besleyen herkesi dışladıklarını söyledi.

Arabistan, Bahreyn ve Yemen'de ortaya çıkan uyanışın Ehlibeyt mensuplarının birleşmesine, kenetlenmesine neden olacağını söyleyen el-İmad, sözlerine şöyle devam etti:

“Vahhabiler ve kurucuları Muhammed Abdulvahhab Kuran'ı Kerim'i kendi Lügatiyle değil, Arap lügatine göre tefsir ederek Haricilerin düştüğü hataya düşmüştür. Kabir ziyaretine o kadar hassaslar ki, sonunda psikolojik bir sorunları olmuş durumda. Kuran'ın tevhid anlayışını bir kenara bırakıp durmadan kabir ziyareti ve şirk konusunu işlemekten, kendilerini bir çeşit kapris zindanına hapsetmişler. Sonunda İslami inancımızın, kabir ziyaretine takılıp kaldığını gördüm”‌

Vahhabilerin Kuran anlayışının çok yüzeysel olduğunu, sadece zahiriyle yetindiklerini, bu yüzden birçok yanlış düşüncelere kapıldıklarını hatırlatan Üstad İsam el-İmad, Şia inancını kabul etmesinin nedeninin bu inancın İslamin öz metininden geldiğini fark etmesiyle başladığını söyledi.


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)