• Nombre de visites :
  • 1188
  • 17/1/2013
  • Date :

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(6.Bölüm)

imam hasan mücteba (a.s.) mübarek hayatının son günleri

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Hayatının Son Günlerine Bir Bakış

A)   Mekke ve Medine halkı

İbni Ebinecih şöyle demiştir: Mekke-yi Muazzeme ve Medine-yi Münevvere’de bir hafta genel yas tutuldu ve halkın bütünü kadınlar, erkekler ve küçük çocuklar dahil O hazretin yokluğuna göz yaşı döküyorlardı.

B) Basra halkı:

Ebulhasan Medaini şöyle yazıyor: Abdullah ibni Seleme İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın şehadetinin acı haberini Ziyad ibni Ubeyye’ye ulaştırmak için Basra’ya girdi ve O hazretin şehadeti haberi yayılınca halkın ah ve figan sesi yükseldi. Ziyad’ın kardeşi Ebubekre hastaydı; halkın ağlama sesini duyunca eşi Meyse binti Hişam’a ne olduğunu sordu. O da aldırmadan dedi: Hasan ibni Ali öldü ve halk onun elinden rahat etti! Ebubekre öfke ve rahatsızlıkla dedi: Sus! Vay sana! Subhanallah onu bir çoğunun kötülüğünden uzaklaştırdı, ancak millet Onun yokluğuyla bir çok hayrı kaybettiler. Allah Hasan ibni Ali’ye rahmet eylesin.

C) Muaviye’nin eşi:

İbni Kuteybe ise şöyle yazmıştır: İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın vefatı haberi Muaviye’ye ulaşınca o ve yanındakilerden bazılaru şükr secdesi ettiler ve tekbir dediler. Ancak Fahte, Muaviye’nin eşi, çok rahatsız oldu ve Muaviye’yi şenlik ettiği için kınadı ve yüksek sesle İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun dedi.

Ç) Muaviye ve taraftarları:

O zaman, Abdullah ibni Abbas Şam’da kalıyordu. Muaviye’nin İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın vefatına göre kutlama yapmasını duyunca onun yanına geldi ve oturunca Muaviye dedi: Hasan ibni Ali öldü ve helak oldu! Abdullah dedi evet ve kaç kere İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun’u tekrar söyledi. Sonra dedi: Ey Muaviye! Duyduğuma göre sevinip kutlama yapmışsın! Şunu bil ki, Allah’a yemin olsun, Hasan ibni Ali’nin ölümü ile senin mezarın hiç bir zaman dolmaz ve Onun bereketli ömrünün kısalığı senin ömrünün uzanmasına sebep olmaz. O, vefat etti halbuki varlığı senden iyiydi. Biz bugün o mübarek şahsiyetin yokluğuyla karşılaştıysak, bundan önce de Allah’ın Resulü (s.a.a.)’ın vefatında böyle bir felaketi tecrübe ettik. Ancak Allah-u Teala iyi bir halife tayin etmekle onu telafi etti. O anda, Abdullah bir bağırdı ve çok ağladı ve ordakilerin hepsini etkileyip göz yaşı döktü ve hatta kötü kalpli Muaviye de ağlamaklı oldu.

Rivayet eden şöyle dedi: O günkü gibi hiç bir meclisi öyle etkilenip ağladığını görmedim.

D) Beni Haşim Medine-yi Münevverede iken:

Hâkim, Müstedrek’te şöyle yazıyor: İmam Hasan Mücteba (a.s.) vefat edince Beni Haşim’in kadınları o hazretin mateminde bir ay yas tutup inlediler. Ubeyde binti Nail, Ayşe binti Esed’den şöyle nakletmiştir: Bani Haşim kadınları İmam Hasan Mücteba (a.s.) için bir sene yas tuttular.

Derleyen: Ahmet Zamani (s. 82)


İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(1.Bölüm)

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(2.Bölüm)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)