• Nombre de visites :
  • 1093
  • 16/1/2013
  • Date :

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(5.Bölüm)

imam hasan mücteba (a.s.) mübarek hayatının son günleri

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Hayatının Son Günlerine Bir Bakış

İmam Hüseyin (a.s.) Mervan’a yüzünü tutup şöyle buyurdu:

‘Eğer kardeşim Peygamber (s.a.a.)’ın yanında defnedilmesini vasiyet etmiş olsaydı, sen bizi geri çevirmekten ve onun Peygamber (s.a.a.’ın yanında defnedilmesini engellemekten aciz olduğunu anlamış olacaktın.’

İbni Şehraşub şöyle ilave etmektedir: İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın cenazesini Baki’ mezarlığına götürürken alçak ve rezil insanlar Emeviler’in himayesi ile o hazretin cenazesine ok attılar öyle ki defnetme zamanı hazretin vücudundan yetmiş ok çıkardılar.

Bazıları ise İbni Abbas’ın sözünü şöyle nakletmişlerdir: O gün deveye bindin. Bugün ise eşeğe binmişsin ve hayatta kalırsan (Allah’ın nuru ve Ehli Beyt’le mücadele etmek için) file de bineceksin.

Camia Ziyaretleri dualarının da bazı kısımlarında masum İmamlar (a.s.)’a hitaben o büyük İmam’ın şehadetini İmam Sadık (a.s.) tarafından şöyle nakletmiştir: Ey benim büyüklerim...! Sizden bazıları ibadet mihrabında kafası yarılırken şehit oldu ve bazıları ise cenazesine ok attılar öyle ki, kefeni delik delik oldu.

Yukarıdaki rivayette ilk önce Hz. Ali ibni Ebitalib’in (a.s.) şehadetine işaret edilmiş ve sonrası ise İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın cenazesinin oklandığı söyleniyor; devamında da İmam Hüseyin (a.s.) ve diğer İmamların (a.s.) şehid olmasına değinmiştir.

İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın şehadetinin yansımaları:

Allah’ın Resulü (s.a.a.)’ın büyük torununun şehid olması Muaviye’nin çirkin yüzünden nifak ve ikiyüzlülük perdesini kenara itti ve gerçek yüzünü gösterdi. Bu ikiyüzlülük perdesini hatta Hz. Ali (a.s.)’ın Zülfikarı da Sıffin savaş meydanında yırtamamıştı. İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın şehid olması öyle bir etki bıraktı ki, Emr ibni Na’ce dedi: İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın şehid olması arapların başına ilk olarak rezalet ve alçaklık toprağını döktü ve onların bahtını kararttı.

A)   Halkın tepkisi:

İmam Bakır (a.s.) Ohazretin şehid olmasının yarattığı tepki hakkında şöyle buyurdu: İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın şehid olduğu zaman halk ağlayıp sızladı, kederlenip yas tuttular ve pazarları kapattılar.

B)    Herkesin katılımı:

Cehm ibni Ebicehm şöyle diyor: İmam Hasan Mücteba (a.s.) vefat edince Beni Haşim hepsi seferber oldu. Onlar Medine’nin etrafında Ensar’ın yaşadığı bütün şehirler ve köylere gidip o hazretin şehid olduğu haberini keder ve hüzünle bildirdiler. O büyük hazretin şehadeti haberini duyunca erkek ve kadın, büyük ve küçük hepsi cenazesi törenine katıldılar öyle ki, halkın çokluğundan Baki’ mezarlığında bir iğne atılsaydı yere düşmezdi.


İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(1.Bölüm)

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(2.Bölüm)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)