• Nombre de visites :
  • 1198
  • 14/1/2013
  • Date :

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(3.Bölüm)

imam hasan mücteba (a.s.) mübarek hayatının son günleri

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Hayatının Son Günlerine Bir Bakış

İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın vefat etme nedeni Muaviye’nin onu yetmiş defa zehirlemesiydi. Ancak bu zehirlemeler çok güçlü etki bırakmadı. En sonunda İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ı zehirlemek için Muhammed ibni Eş’as ibni Kays-i Kendi’nin kızı Ca’deye bir zehir yolladı ve onunla birlikte yirmi bin dirhem gönderip Kufe’nin bağlarından on tanesini ona verdi ve aynı halde görevini yaptıktan sonra da onu oğlu Yezid’e eş yapacağını vaat etti. O ise, özel bir fırsatta zehri İmam Hasan Mücteba (a.s.)’a yedirip onu zehirledi.

İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın vasiyetleri:

Şeyh-i Tûsi İbni Abbastan şöyle nakletmiştir: İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın hayatının son saatlerinde kardeşi İmam Hüseyin (a.s.) onun evine girdi ve İmam Hasan Mücteba (a.s.)’ın bazı sahabelerinden de onun yanındaydı. İmam Hüseyin (a.s.) onun halini sordu ve İmam Hasan Mücteba (a.s.) şöyle cevap verdi:

Dünya hayatımın son gününde ve ahiret dünyasının ilk günündeyim. Benimle sizin ve diğer kardeşlerimin arasında ayrılık olacağından rahatsızım.

Sonra buyurdu: Allah’tan af ve rahmet diliyorum çünkü karşımda Allah’ın Resulü (s.a.a.), Hz. Ali (a.s.), Hz. Fatıma (s.a), Cafer ve Hamza (a.s.) gibi insanlarla görüşme gibi bir sevimli olay vardır. Sonra ise, İsm-i A’zem ve babasından geçmiş peygamberler hakkında öğrendiği her şeyi İmam Hüseyin (a.s.)’a teslim etti ve buyurdu yazınız:

Bu, Hasan ibni Ali (a.s.)’ın kardeşi Hüseyin’e ettiği vasiyettir. Vasiyet şöyledir: Allah’ın birliğine şahitlik ediyor; onu bir kula yakıştığı gibi ibadet ediyor. Onun egemenliğinde ona hiç bir ortak ve eş yoktur. Hiç bir zaman vilayetini küçük düşüren bir şey yoktur. O, bütün yaratıkların yaratıcısıdır ve her şeyi ölçü ve düzenle yaratmıştır. O, kulluk etmek ve övmek için en layık ma’buddur. O’nun emrini yapan gelişme yoluna adım atmıştır ve O’nun emrinden çıkıp günah yapan ise doğru yoldan sapmıştır ve herkes O’na geri dönerse –tevbe ederse- sapkınlıktan kurtulmuştur.Ey Hüseyin, sana şöyle tavsiye ederim: Benim ailem, çocuklarım ve ehli beytimden hatalıları kendi büyüklüğün ile affet ve onlardan hayır işler yapanları ise kabul et ve benden sonra onlar için merhametli bir baba gibi ol.

Beni dedem Allah’ın Resulü (s.a.a.) mezarının yanında defnet. Çünkü ben Allah’ın Resulü (s.a.a.) ve onun evinin yanında gömülmeği herkesten daha çok hakediyorum.


İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(1.Bölüm)

İmam Hasan Mücteba (a.s.) Mübarek Hayatının Son Günleri(2.Bölüm)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)