• Nombre de visites :
  • 2736
  • 9/6/2012
  • Date :

Mutluluğu Küçük Şeylerde Aramak -2

mutluluğu küçük şeylerde aramak

Eşinizi Övün

Her insan övülmekten hoşlanır, kalpten başkalarını övmek onların sizi sevmesini sağlayacaktır. Özellikle de erkekler, karılarının onları övmesini çok isterler ve bu çok hoşlarına gider. Bunun için eşler, karşı tarafın en ufak bir başarısını büyüterek hemen övmelidirler, sık sık güzel işlerini hatırlayarak iltifatta bulunmalıdırlar. Eşinizi önemsizleştirdiğiniz ölçüde, siz de kaybedersiniz. Eşinize verdiğiniz değer, eşinize kazandırdığınız değerdir.“İdeal erkek ideal kadını ve ideal kadın da ideal erkeği”‌ inşa eder.

Sevginizi Gösterin

Sevgi, sonradan eğitimle öğrenilen teorik bir bilgi değildir. O, ancak yaşanarak öğrenilebilir. Unutmayalım, “Sevmek zoru başarmaktır!”‌ karı koca da çocuk gibidir, herkesin sevgiye ihtiyacı vardır. Sevginin yaşı zamanı olmaz. Başta eşler birbirlerine sevgilerini göstermelidirler ki, hem gayri meşru zevklerden birbirlerini sakındırsınlar, hem de gösterdikleri bu sevgi ile çocuklarına ve çevresindeki sevdiklerine sevgi verebilsinler. Yani sevgiyi yaşasınlar ki sevgi öğretmeni olabilsinler. Sevgimizi göstermek, ispat etmek ayıp değil, günah da değil, bilakis yüce Rabbimizin hoşuna giden en güzel ibadetlerden biridir.

Unutmayın, ne yaparsanız onu bulacaksınız, yaptığınız işler iyi ya da kötü sonuçta size dönektir. Siz eşinize ne kadar değer verip severseniz o da sizi o denli sevecektir. Eğer sevilmek istiyorsanız, eğer evliliğinizde huzur ve sıcaklığı korumak istiyorsanız sevginizi gösterin. Bazen sözlü olarak ve bazen de davranışlarınızla.. en azından günde bir defa eşinize “seni seviyorum”‌ diyebilmelisiniz yahut iş yerindeyken bir telefon açıp veya bir mesaj gönderip sevginizi göstere bilmelisiniz.

Verdiğiniz Sözleri Tutun

Hepimizin bildiği gibi evlilikte, eşler arasında en önemli husus güvenmektir. Bir söz verdiyseniz ne pahasına olursa olsun yerine getirin aksi takdirde eşinizin size olan güveni azılır, yerine getirmeniz ise bilakis güven arttır.

Eşinizi Dinleyin

Evlilikler her gün sonrasında daha bir rutinleşmekte, bunun üstesinden gelip, evliliği yeniden canlandırıp diri önce dinlemeyi öğrenmelisiniz. Çünkü dinlemek sevginin, fedakârlığın, değer vermenin önemli belirtisidir. Kişi dinlenildiğini hissettiğinde, anladığında hem mutlu, olur hem de ruhsal olarak kendini daha iyi hisseder. Eşinizle aranızdaki dinleme becerisini geliştirebildiğiniz oranda ilişkiniz daha güçlü, daha doyurucu bir hal alacaktır.

Öyleyse, bazen televizyonu kapatın, bir bahaneyle, bir soruyla konuşmaya çalışın, tasdik anlamında bazen başınızı sallayın, yüzünüzdeki mimiklerle konuşmaya katılarak söylenenleri karşılıksız bırakmayın. Eşlerden biri konuştuğunda, diğeri televizyon seyredip, gazete okumamalı. Ya da bu tarz meşguliyetler içindeyse kısa süre de olsa meşguliyetlerine ara verip, eşini dinlemeyi tercih etmeli.

Eşler aralarındaki iletişimde birbirlerini doğru anlayabilmeleri için birbirinin sözünü kesmemelidir ki, diğeri ne söylemek istediğini eksiksiz anlatabilsin ve de incinmesin. İletişim yaşanırken erkekler bir an önce problemleri çözüme ulaştırmak isterken,  kadınlar daha çok anlaşılmak ister.

Unutmayalım ki, her şey gibi evlilik de, sevgi de, iletişim de, sabır, ilgi, alınteri ve emek ister.


Mutluluğu Küçük Şeylerde Aramak -1

MUTLULUĞUN GERÇEK ANAHTARI

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)