• Nombre de visites :
  • 2332
  • 25/5/2012
  • Date :

Cennet Restaurantları-3

cennet restaurantları

***

وَ يُطافُ عَلَيْهِمْ بِآنِيَةٍ مِنْ فِضَّةٍ وَ أَکْوابٍ کانَتْ قَواريرَا

Ve sunulur onlara gümüş kadehler ve sırça sağraklar. (en iyi yiyecek ve içeceklerle dolu) (İnsan suresi, 15. ayet)

و لهم رزقهم فيها بکرة و عشياً

Orada sabah akşam rızıkları da hazırdır. (Meryem suresi, 62. ayet)

***

Ayetten de anlaşılacağı gibi belki de cennet ehlinin sabah akşam yemeklerinin hazır olduğudur.

Cennet yemeklerinden en iyisi ettir özellikle kuş etidir. Bazen de ziyafet sofraları kuruludur, yüzlerce lezzetti yemek çeşitleriyle donatılmış sofralar vardır ve rivayetlere göre bunlardan en lezzetli ve en iyisi ettir. Hz. Resul-ü Ekrem (saa) şöyle buyuruyor:

 "اللحم سيد الطعام في الدنيا والآخرة"

Hem dünya ehli hem ahiret ehli (cennet ehli) için en iyi ve en lezzetli yiyecek ettir, en iyi ve en lezzetli et ise kuş etidir.

 وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ

 Canlarının çektiği kuş etlerinden (sunulur onlara.) (Vakıa suresi, 21. ayet)

Cennet ehlinin cennete girdikleri zaman ilk yiyeceği şey balık ciğeridir. Nakledilen bir rivayete göre yahudi alimlerinden bir alim Allah Resulü (saa)’ın yanına geldi. Yahudi, "Cennet ehli cennete girdikleri zaman onlara ikram  ne olacak" diye sordu. Hz. Resulullah (saa), "balık ciğeri (balina) " buyurdu. Yahudi, "peki üstüne ne içecekler" dedi. Hz. Resulullah (saa), "Selsebil”‌ (coşkun akan veya suyu yumuşak olan Selsebil denen bir pınardan) buyurdu.

Cennet Ehlinin Yemek Öğünleri

Ayetin zahirine göre cennet ehlinin yemekleri kahvaltı ve aşkam yemeği olarak beyan edilmiştir ( Ve belki de öğleden sonra  ve akşam üstüdür.) Belki de bu iki öğün yemeğin öneminin anlaşılması içindir.

و لهم رزقهم فيها بکرة و عشياً

Orada sabah akşam rızıkları da hazırdır. (Meryem suresi, 62. ayet)

Ayetten de anlaşılacağı gibi belki de cennet ehlinin sabah akşam yemeklerinin hazır olduğudur.

Allah-u Teala herbir cennet ehline yüz erkeğin güç ve kuvvetini verecek, cennet ehli bu güç ve kuvvetle yiyecek, içecek ve ilişkide bulunacak, cennet yemeklerini yiyip dokduktan sonra çok hoş kokulu bir tere dönüşecek ve bu şekilde bedenden atılacaktır. Bu, cennette olan tek bedenden atma şeklidir çünkü cennette bildiğimiz bevl-idrar yapmak veya pislik olmayacaktır. Bu tıbkı bulunduğumuz dünyada bebeğin ana rahminde yaptığı şekilde olacaktır.

İmam Cafer-i Sadık (as) şöyle buyuruyor:

Cennet ehli tıbkı dünyada olduğu kadar sofra başında olacaklardır ve dünyada yedikleri miktarın tamamını bir öğünde yiyeceklerdir. (Nur-ul Sekaleyn Tefsiri, c. 4, s. 614)

Ensi Nuşabadi

Çeviri: Tebyan


Cennet Restaurantları-1

Cennet Restaurantları-2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)