• Nombre de visites :
  • 2051
  • 24/5/2012
  • Date :

Cennet Restaurantları-2

cennet restaurantları

Bazen önlerinde bulunan meyve yerine başka bir meyveyi canları çektiğinde o meyve arzuladıkları meyveye dönüşür. Bir hadiste Hz. Peygamber (saa) şöyle buyuruyor: Rüya aleminde amcam Hamza’yı gördüm. Önünde ona sunulan bir tabak cennet üzümlerinden vardı, bir anda bu üzümler hurmaya dönüştü. (Kur’an’da Kıyamet, s. 36.)

Cennet Yiyecekleri:

 Allah’ın Resulü (saa)’den nakledilen bir hadiste: "Cennetin içinde inciden bir saray vardır. O sarayın içinde kırmızı yakuttan yetmiş konak vardır. Her konağın içinde yeşil zebercedden (zümrüt cinsinden parlak, yeşil, kıymetli bir taş) yetmiş ev vardır. Her evin içinde yetmiş taht, her taht üzerinde de her renkten yetmiş yatak vardır. Her evin içinde yetmiş sofra, her sofranın üzerinde de yetmiş çeşit yemek vardır. Keza her evin içinde yetmiş adet hizmetçi vardır..." ( Mecme-ul Beyan Fi Tefsir-ul Kur’an Tercümesi, c. 24, s. 41)

Cennet meyveleri konusunda herbir cennet meyvesinin yüz bin farklı tadı ve lezzeti olduğu beyan edilmiştir. ( Kur’an’da Kıyamet, s. 36) Bunun için cennet ehlinin yediği bir meyveyi ikinci kez yediğinde farklı bir tad ve lezzet aldığında şaşkınlıkla şöyle söylediği nakledilmiştir:

ُکُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذِي رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِها

…Orada bir meyveyle rızıklandılar mı bundan önce de bunu tatmıştık derler, onları dünyadakilere benzetirler… (Bakara suresi, 25. ayet)

Cennet meyveleri çekirdeksizdir , kalın kabuklu ve yetmemiş olmayacak ve bütün cennet meyveleri taze, yetmiş, olgun ve çok lezzetli olacaktır. Dalından koparılan bir meyvenin yerini hemen tazesi ve yetmiş bir meyve alacaktır. (Kur’an’da Kıyamet, s. 36) Cennet meyveleri  her zaman yetmiş, daimi ağaçların bütün dal ve budakları taze meyvelerle dolu dolu olacak.

Kur’an-ı Kerim’de cennet meyveleri hakkında şöyle buyurulmuştur:

فِيهِما فاکِهَةٌ وَ نَخْلٌ وَ رُمَّان

Her ikisinde de her türlü meyveler, hurma ve nar vardır. (Rahman suresi, 68. ayet)

و طَلْحٍ مَنْضُودٍ

Ve meyveleri birbirine yaslanıp istiflenmiş muz ağaçlarıyla dolu bir yerdedir onlar. (Vakıa suresi, 29. ayet)

وَ النَّخْلَ باسِقاتٍ لَها طَلْعٌ نَضيدٌ

Ve hurma ağaçları ki boy atıp uzar ve meyveleri, birbirine bitişmiş, âdetâ istiflenmiştir. ( Kaf suresi, 10. ayet)

 Ayetin zahirine göre cennet ehlinin yemekleri kahvaltı ve aşkam yemeği olarak beyan edilmiştir ( Ve belki de öğleden sonra  ve akşam üstüdür.) Belki de bu iki öğün yemeğin öneminin anlaşılması içindir.


Cennet Restaurantları-1

CENNET VE CENNET EHLİ

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)