• Nombre de visites :
  • 883
  • 10/3/2012
  • Date :

Hayatın En Önemli Anı (1)

hayatın en önemli anı

Hayatın En Önemli Anını Yakalayalım!

Riyatetlerde ölüm anında kişinin yaptığı herşey gözünün önünde canlanır. Malına bakar ve ona bir faydasının olmadığını, ölümünü, ecelini önleyemediğini görür. Eşine ve çocuklarına bakar, ağlamada ağıtlar yakmatadır, ama ona değil kendilerine ağlamakatadırlar.

Ölüm anında kişinin yaptığı herşey gözünün önünde canlanır.

Sonunda çocukları ve malından ümidini kestikten sonra amellerine bakar. Eğer aydınlık görürse rahatlar ve huzur içinde dünyadan göçer. Ama eğer tekrarlanmış ve unutulmuş günahlarını görürse, açı bir pişmanlıkla dünyadan gider. İnsan bu halde zor bir şekilde dünyadan gider. Rivayetlerde damarlarının canlı canlı bedeninden çıkarılacağı yazılmıştır.

Telafisi olmayan bu pişmanlık ve azap, zamanında günahlarını telafi etmeyen ve kendini tövbe suyuyla yıkamayıp arındıryan kimselerde gözükür. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:

«مَا يلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ»

(İnsan,) Hiçbir söz söylemez ki yanında kendisini gözetleyen, dediklerini zapteden (bir melek) hazır bulunmasın. (Kaf suresi, 18. ayet)

 Rivayetlerde ruhun bedenden çıkışından diğer ölüm menzillerine kadar olan yolda yapılan yardımlardan bahsedilmiştir. Evet ruhun bedenden çıkışından diğer ölüm menzillerine kadar mü’minlere has olan yardımları anlatan rivayetler yer almaktadır.

Kafi kitabında Hz. Emir-el Mu’minin Ali (as)’dan nakledilen bir rivayette şöyle buyuruyor: Ahiret yolcusu ve dünyadaki son günü olan kişi malı, evlatları ve amelleri gözünün önüne gelir. Malına, ben seni toplamak ve biriktirmek için çok zahmet çektim. Sen benim için ne yapacaksın şimdi? Malı ona: Bu maldan sana kendinle götürmen için kefen hazırlayacağız. Evlatlarına bakar ve şöyle söyler: Ben sizi sevgi ve muhabbetle büyüttüm ve sizi yetiştirmek içim çok zahmet çektim. Şimdi siz  benim için ne yapacaksınız? Evlatları: Biz sana mezarına kadar eşlik edeceğiz, bundan başka elimizden birşey gelmez. Ameller melekut aleminde kalır. Kişi amellerine bakarak şöyle söyler: Sen benim için ne yapacaksın? Amelleri ona şöyle söyler: Sen beni önemsedin, bana hiç teveccü etmedin. Ama ben her zaman yanında olacağım, seni yalnız bırakmayacağım.

Eğer bu kişi mü’min ise güzel yüzlü, hoş kokulu ve güzel giyimli biri yanına gelir ve ona Rabbinin rahmet müjdesini verir. Kişi ona kim olduğunu sorar.

- ‘Ben senin salih amelinim. Benimle gel. Cennete gir.’der.

Daha sonra iki melek (Münker ve Nekir) kabirde ölüye yönelttikleri sorular için kişinin yanına gelip; rabbinden, dininden, peygamberinden, kitabından, suâl sorarlar, Îman, itaât ve iyi amel sahiplerine Cenâb-ı Hakk orada meleklerin suâline cevap verecek bir kudret verir.


ÖLÜM HAKKINDAKİ İNANÇ -3

Ona döneceksiniz.!-2

Ölüm Gerçeği 4

YOKTAN VAROLMAK

Ruh ve Beden

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)