• Nombre de visites :
  • 1938
  • 4/3/2012
  • Date :

Gençlerin İslami Uyanış Sürecindeki Rolü - 2

gençlerin islami uyanış sürecindeki rolü

29 ve 30 Ocak tarihlerinde düzenlenen bu zirve, kendi çapında eşsiz bir oturumdu ve İslami uyanış sahasında faaliyet yürüten gençlerin karşılıklı deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşmaları amacı ile gerçekleşti.

Zirveye katılan gençler İslami kardeşliğin en güzel örneğiydi ve çeşitli milletlerden, dilden ve zevklerden gelen gençlerin coşkusu ve siyonist karşıtı duruşlar göz kamaştırıcıydı.

Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ise şu ifadelere yer verdi:

Demokrasi, özgürlük, adalet ve keramet, ancak hür insanların mümin ve pak gönülleri ile gerçekleşebilir. Kibirli devletler ve kibirli insanlar tarih boyunca adaleti, özgürlüğü ve tevhidi engellediler. Beşeri toplumun tarih boyunca yaşadığı tüm sorunların kökü, salih olmayan insanların hakimiyetine uzanır. Eğer bölgede bir diktatör varsa bunun kökünü Siyonistlerin arasında aramak ve kimlerin bu diktatörleri bölgeye dayattıklarına bakmak gerekir.

Uzmanlara göre her toplumda genç kuşak, sahip olduğu güç ve enerji ve bol yetenekleri itibarı ile o toplumun geleceğinde belirleyici rol ifa eder. Gençlerin direnişi ve cihat arenalarından ayrılmamaları, bu kesimin kukla rejimlerin devrilmesinden sonra kendi ülkelerini yönetebileceği ve zorbalara karşı direnebileceğinin işaretidir.

Zirveye katılan gençleri ve düşünürleri kabul eden İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, gençlerin İslam ümmetine büyük müjdeler taşıdığını belirterek şöyle buyurdu:

Bir ülkede gençlik uyandı mı, o ülkede kamuoyunun uyanış umudu da artır. Bugün dünyada tüm gençler uyanmıştır.

Milletlerin meydanlarda akılcı varlığı ve direnişinin ilahi zaferlerin gerçekleşmesi için zemin hazırlığını belirten Ayetullah Hamanei sözünü şöyle sürdürdü: Allah'ın vaatlerinin gerçekleşmesi sayesinde bugün siyonistler, büyük şeytan Amerika ve Batılı zorbalar İslami uyanış karşısında acziyet hissediyor ve bu zafiyet ve yenilgi duygusu onlar için her geçen gün daha da artacaktır.

Libyalı siyasi genç aktivist macid Tumi zirvenin düzenlenmesinden ötürü İran İslam Cumhuriyeti'ne teşekkür ederek şöyle konuştu: bu zirve İslam dünyasında önemli bir adımdır. Ben kesin bir ifade ile ve üzerine vurgu yaparak İslam'ın bu büyük değişimde önemli rol ifa ettiğini söylüyorum ve görünen o ki hiç bir şey gençlik hareketlerine mani olamayacak. Libya şu anda daha iyi bir değişime doğru ilerliyor ve çıkan her türlü anlaşmazlık, gençlerin ve halkın çabaları ile bertaraf edilecektir.

Tunuslu inkılapçı genç Ziyaeddin Muro ise Tunus halkının inkılabı bölgedeki inkılapları tetiklediğini belirterek şöyle konuştu:

Bu inkılap, halkçı ve bağımsız bir inkılaptı ve hiç bir siyasi parti veya grup bu inkılabın şekillenmesinde rol ifa etmedi. Tunus halkı inkılabın amaçlarına tam olarak ulaşmasına vurgu yapıyor ve inkılapçı gençler, Filistin meselesini ve kurtuluşunu kendi inkılabının esas meselesi olarak görüyor.


Gençlerin İslami Uyanış Sürecindeki Rolü - 1

Amerika ve Avrupa İçlerinde İslami Uyanış-2

Amerika ve Avrupa İçlerinde İslami Uyanış-1

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)