• Nombre de visites :
  • 1997
  • 3/3/2012
  • Date :

Gençlerin İslami Uyanış Sürecindeki Rolü -1

gençlerin islami uyanış sürecindeki rolü

Her geçen gün daha da yükselen İslami uyanış süreci İslam dünyasının doğusundan batısına, her yeri coşturmaya başlamış ve milletlere kimlik ve kişiliğini iade etmiştir.

Bu uyanış ve sonucu olan inkılapçı değişim aslında İslam ümmetinin kaybettiği kimlik ve medeniyetini yeniden bulduğunu ve ihya ettiğini gösteriyor.

Mısır, Tunus, Libya, Yemen ve Bahreyn gibi ülkelerde halkın başlattığı ayaklanmanın üzerinde yaklaşık bir yıl geçiyor. Bu süre içerisinde medyada, her gün yeni bir hamaset yaratan ve haklarını geri almak için canını feda eden ve yüce emellere ulaşma yolunda ilerleyen kararlı, genç ve direnişçi simalara tanıklık ettik. Bu gençler ülkelerinde başlayan inkılaplarda önemli rol ifa ederken, İslami kimliklerinin korunmasını ve ecnebi bağımlılığına son verilmesini istiyor. Bu durum, söz konusu değişimlerin sonuca ulaşmasına ve küresel istikbar tarafından saptırılmasına mani olan en önemli etkenlerden biridir.

Gençler, her ülkenin en önemli ve en etkili insani sermayesidir. Şevk, coşku, ümit, dinamik olmak, ülkücülük, çaba, eleştirici tutum ve değişim talebi, doğru ve yüceltici bir doğrultuda yer aldığı takdirde, barajın arkasında biriken su misali büyük bir enerji yaratan ve üretime katkı sağlamakla birlikte binlerce düşünce tarlasını sulandıran, gençlik çağının en belirgin özellikleridir.

Gençlik her toplumda ve her ülkede hareket eksenidir. Eğer hareket inkılapçı, kıyam ve özgürlükçü bir hareket ise gençler en ön saflarda yer alır. Yine yapıcı veya kültürel hareketlerde de gençler en önde yürür ve çabaları başkalarına nazaran daha etkili ve daha verimlidir. Hatta ilahi Enbiyaların hareketinde, örneğin İslam peygamberi (sav) döneminde hareketin ekseni ve çabanın odağı yine gençlerdi.

Gerçekte genç ve gençlik, ilahi yaratılışın parlak noktalarından biridir.

Yeni çağın gençleri gençliğin kazandırdığı özelliklerin yanı sıra Allah'a tapmak, bilinçli olmak, uyanık olmak, korkusuzluk ve İslam'ı talep etmek gibi özellikler de taşır. Öte yandan gençliğin beklentileri ve gereksinimleri her geçen gün tüm boyutlarda büyük ilerleme kaydetmiştir, öyle ki artık onların katılımı olmaksızın hayati meselelerde karar vermek mümkün değildir.

Şimdi ise Müslüman milletler insani izzet ve keramet uğruna ayaklanmış ve zulüm altında yaşayan ülkelerin gençliği büyük bir özgüven ve çelikten iradeleri ile özgürlük ve bağımsızlık için mücadeleye başlamıştır.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde başlayan İslami uyanış hareketleri üzerinden yaklaşık bir yıl geçtiği bir sırada bu ülkelerden ve diğer bazı İslam ülkeleri ve gayrimüslim ülkelerden 1200 genç ve düşünür, Tahran'da düzenlenen birinci uluslararası İslami uyanış ve gençlik konferansında bir araya geldiler.


Amerika ve Avrupa İçlerinde İslami Uyanış-2

Amerika ve Avrupa İçlerinde İslami Uyanış-1

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)