• Nombre de visites :
  • 507
  • 1/3/2012
  • Date :

Fransa, Türkiye düşmanlığından vazgeçmeyecek

fransa, türkiye düşmanlığından vazgeçmeyecek

Fransa’da Sosyalist aday, seçilmesi halinde utanç yasasını tekrar gündeme getireceği sözünü verdi.

 Fransa'da Sosyalist Parti adayı Francois Hollande da Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy gibi "utanç yasası"nda ısrarını sürdürüyor.

Hollande, cumhurbaşkanı seçildiği taktirde, Anayasa Konseyinin iptal ettiği 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasayı tekrar gündeme getireceğini söyledi.

AA’nın haberine göre söz konusu tasarının Fransız parlamentosunda kabul edilmesine destek veren Hollande, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, ''uzlaşma içinde, dosyayı tekrar gündeme getireceği'' sözünü verdi.

Seçimler yüzünden yeni bir yasa teklifi sunulmasının zorluğuna dikkati çeken Hollande, ''Yasama döneminin sonuna geldiğimiz için yeni bir yasa tasarısı hazırlak için ideal bir zaman yok. Ancak ben ben konuyu tekrar gündeme getireceğim, uzlaşma içinde verdiğim sözleri yerine getirmeye çalışacağım'' ifadesini kullandı.

Fransa'daki Ermenilerle dayanışma içinde olduğunu ve Ermenilerin bu tür bir yasayı beklediklerini bildiğini kaydeden Hollande, yasaya karşı çıkan ve bu konuda seferber olan Fransa'daki Türklerin de yasanın kendi aleyhlerinde olduğunu düşünmelerinin yanlış olduğunu iddia etti.

Anayasa Konseyi, ifade ve eleştiri özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle dün yasanını iptal edilmesini kararlaştırmıştı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)