• Nombre de visites :
  • 412
  • 21/2/2012
  • Date :

Nükleer tesisler üzerinde ‘entegre hava savunma’ tatbikatı başladı

nükleer tesisler üzerinde ‘entegre hava savunma’ tatbikatı başladı

Tahran, 21 Şubat 2012 –  İran İslam Cumhuriyeti Hatemül Enbiya Karargahı’nın dün başlayan ‘Sarallah Hava Savunma Tatbikatı’ sırasında ülkenin ve özellikle nükleer tesislerinin bulunduğu ‘hayati ve hassas bölgelerinin üzerindeki güvenlik ve koruyucu örtünün’ sağlanmasına yönelik ‘entegre hava savunma savaş sistemleri test ediliyor.İran İslam Cumhuriyeti Hatemül Enbiya Karargahı’nın kodu “Ya İmam Hüseyin (a.s)”‌ olan taktik manevra ağırlıklı ‘Sarallah Hava Savunma Tatbikatı’ ilk aşaması dün öğleden sonra başladı. 

İran’nın güneyinde geniş bir bölgeyi kapsayan ve dört gün sürecek olan ‘Sarallah Hava Savunma Tatbikatı’ 190.000 km’lik bir alan üzerinde ‘entegre hava savunma sistemi’ tarafından komuta ve kontrol edilmek suretiyle icra edilecek.   

Hatemül Enbiya Hava Savunma Karargahı’nın yıllık planlı tatbikatları doğrultusundaki ve de ‘dünya ve bölge ülkeleri için barış ve güvenlik’ mesajı taşıyan bu tatbikat ‘caydırıcılık yeteneklerinin artırmak’ amacıyla düzenlenmektedir. 

Ülkenin ‘savunma doktirini hedefi’ doğrultusunda; düşmanla savaş halinde ‘entegre hava savunma savaş sistemi’nin yeteneklerinin geliştirme; İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Hava Savunma Gücü ve Devrim Muhafızları Ordusu Hava Savunma Gücü arasındaki koordinasyonu artırma; ve de ülkenin ve özellikle nükleer tesislerinin bulunduğu ‘hayati ve hassas bölgelerinin üzerindeki güvenlik ve koruyucu örtünün’ sağlanması için teknik hava savunma cihazlarının kullanılması bu tatbikatın en önemli hedefidir. 

‘Sarallah Hava Savunma Tatbikatı’nda gelişmiş top, cephane ve füze sistemlerinin kullanılmasının yanısıra, tatbikata savaş uçaklarınında katılacağı belirtilirken, gelişmiş top ve füze sistemlerinin, İran Ordu Hava Savunma Gücü ve Devrim Muhafızları Ordusu Hava Savunma Gücü entegre hava savunma savaş sistemi içinde kaynaştırılması da bu tatbikatın hedeflerindendir. 

Bu tatbikata, İran Ordusu savaş, istihbarat ve operasyon birimleri, Devrim Muhafızları, ülkenin güvenlik birimleri ve bu alanda eğitim görmüş siviller fiilen katılıyor. 

Önceden belirlenen tatbikat alanında; İran silahlı kuvvetler savunma birimlerince ‘temel karargah kurulması,’ ‘hızlı organize olunması,’ ‘taktik birimlerin konuşlandırılması,’ ve ‘sivil savunma kurallarına riayet edilerek’ hızlı tepki verilmesi operasyonları, ‘Sarallah Hava Savunma Tatbikatı’nın ilk aşamasının en önemli operasyonları olmuştur.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)