• Nombre de visites :
  • 470
  • 20/2/2012
  • Date :

İran'dan Nükleer yakıt konusunda yeni bir atılım

irandan nükleer yakıt konusunda yeni bir atılım

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Ajansı başkanı, nükleer yakıtla ilgili ülke içindeki ihtiyacın temin edilmesi ardından, uluslar arası atom enerjisi ajansının denetimi altında İran'ın fazla nükleer yakıtını başka ülkelere ihraç edebileceğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Ajansı başkanı "Feridun Abbasi" dün el-alem televizyonu kanalına yaptığı açıklamada, yakıt teatisi meselesinin çözüme kavuşturulup kavuşturulmadığı yolundaki bir sorunun cevabında, nükleer yakıt meselesinin artık çözüme kavuşturulduğunu ve şu anda İran'da nükleer yakıt bilim ve teknolojisinin tamamen yerlileştirildiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Ajansı başkanı Abbasi ayrıca, "İran kimya ve kimyasal mühendislik konusunda önemli bir ilerleme sağlamıştır" ifadesini kullandı.

Nükleer yakıt konusunda İran'ın önemli kazanımlarını açıklayan İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Ajansı başkanı İran'ın halı hazırda kendi imkanlarıyla uranyumu %20'lik oranında zenginleştirme imkanı elde ettiğini ve ilerde üretimini daha kaliteli verecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Abbasi devamlı, İran'ın nükleer faaliyetlerinin kesinlikle komşu devletler için bir tehlike arz etmediğini, tamamen barış amaçlı olduğunu, ancak işgalci siyonist İsrail rejiminin İran'ın bu başarılarından genel olarak dehşete düştüğünü bildirdi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)